Daň z příjmu při prodeji družstevního bytu
štítek Daně čtení na 3 minuty
Přestože počet bytů v osobním vlastnictví stoupá, tak nadále bydlí hodně lidí v družstevních bytech. Kdy se platí z prodeje družstevního bytu daň z příjmu fyzických osob?
Při prodeji družstevního bytu dochází k převodu členských práv k bytu. V tomto případě se jedná o převod členských práv družstva. Daň z příjmu fyzických osob se neplatí, jestliže přesahuje doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem dobu pěti let.
Související
Kdy nemusí být časový test dodržen?
V některých případech nemusí být pětiletá lhůta dodržena. Konkrétně když dojde k úplatnému převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a použijí se získané peníze na uspokojení vlastní bytové potřeby, tak nemusí být dodržena pětiletá lhůta mezi nabytím a převodem u družstevního bytu.
Praktický příklad 1)
Pan Kučera bydlel v družstevním bytě od roku 2005 a družstevní byt v roce 2014 prodal. Protože doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem je delší než 5 let, tak pan Kučera nebude do daňového přiznání za rok 2014 příjem z prodeje družstevního bytu uvádět.
Praktický příklad 2)
Paní Šedá koupila družstevní byt v roce 2011 za 865 000 Kč a v roce 2014 tento byt prodala za 1 065 000 Kč. Paní Šedá bude muset podat daňové přiznání, ve kterém uvede příjmy z prodeje družstevního bytu. Doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem je totiž kratší než 5 let. Paní Šedá bude muset vyplnit přílohu č. 2 daňového přiznání a příjem z prodeje družstevního bytu uvést do příjmů dle § 10 zákona o dani z příjmu. V přiložené tabulce si vypočítáme daňovou povinnost z prodeje družstevního bytu paní Šedé. Pro zjednodušení počítáme, že daňové slevy jsou v plné výši vyčerpané při výpočtu čisté mzdy u zaměstnavatele.
Text | Částka |
---|---|
Příjem dle § 10 zákona o dani z příjmu | 1 065 000 Kč |
Související výdaje | 865 000 Kč |
Základ daně dle § 10 | 200 000 Kč (1 065 000 – 865 000) |
Daň z příjmu | 30 000 Kč (200 000 × 15 %) |
Protože má paní Šedá příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu fyzických osob, tak bude muset podat daňové přiznání za rok 2014. Daňové povinnosti nemůže vyřídit prostřednictvím ročního zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem. V daňovém přiznání bude muset uvést i příjmy ze závislé činnosti a od svého zaměstnavatele si paní Šedá musela vyžádat „potvrzení o zdanitelných příjmů ze závislé činnosti za rok 2014“. V daňovém přiznání bude paní Šedá uvádět všechny zdanitelné příjmy, nikoliv pouze příjmy z prodeje družstevního bytu. V tabulce je pro názornost uvedena pouze daň vztahující se k prodeji družstevního bytu.
Odlišná úprava při dědictví
Při dědictví bytu nebo domu v osobním vlastnictví se do zákonné lhůty, po kterou musí být nemovitost vlastněna, aby mohl být příjem z prodeje zděděné nemovitosti od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, započítává i doba vlastnictví nemovitosti zůstavitelem. U družstevního bydlení tomu tak není. Doba družstevního bydlení zůstavitelem se do této lhůty nezapočítává. Pro využití daňového osvobození musí v takovém případě dědic splnit pětiletou lhůtu.
Další články k tématu Nemovitosti a daně