Turecko – zvednou se turecké trhy z popela?
štítek Stalo se přečtete do minuty
Investorům do tureckých akcií a dluhopisů se závěr loňského roku příliš nepovedl. Tamní trhy klesaly přibližně od poloviny roku pod tíhou náznaků přivírání měnových kohoutů americkým FEDem.
Turecká ekonomika je totiž závislá na přílivu cizího kapitálu, kterým musí financovat vysoký deficit běžného účtu platební bilance. Když se k tomu v závěru roku přidala ještě politická nestabilita vyvolaná korupčním skandálem některých hlavních politických prominentů a jejich rodinných příslušníků, propad ještě akceleroval.
Související
Výnosy desetiletých státních dluhopisů poskočily oproti polovině loňského roku ze 7 % na nynějších více než 10 % ročně. Hlavní akciový index propadl ze svých loňských maxim v květnu o cca 27 % a turecká lira oslabila za stejné období proti dolaru přes 20 %.
Odvážným investorům se tak možná začíná rýsovat zajímavá, byť poměrně riskantní, sázka na zklidnění tamní politické situace.
Turecká ekonomika je totiž kromě vnější nerovnováhy v poměrně solidní kondici. Pyšní se dobře kapitalizovaným bankovním sektorem a loni i letos roste, na dnešní poměry, solidním cca 4% tempem. Pověst veřejného sektoru sice kalí korupční skandály, nicméně i ten se svým nynějším ročním deficitem těsně nad 1 % HDP a zadlužením okolo 38 % jinak ostudu nedělá.
Utichnutí politických skandálů by tak na atraktivní ceny tureckých akcií i dluhopisů v blízké budoucnosti mohlo přilákat zahraniční investory, zoufale hledající investiční příležitosti. Vždyť poměr cen akcií k jejich ročním ziskům (P/E) vykazuje zajímavé hodnoty okolo 9, proti na vyspělých evropských trzích dnes obvyklým 15. Výnosy okolo 5 – 10 % ročně u korporátních obligací denominovaných v dolarech s krátkou splatností a solidním kreditem také moc k vidění v současnosti nejsou. Jako však vždy v podobných případech, i v případě „tureckých“ investic patří k nutné výbavě nervy jako špagáty a svatá trpělivost.
Lukáš Vácha,
Obchodní ředitel
Conseq Investment Management, a. s.