Kam směřuje Facebook aneb stojí za to do něj investovat?

štítky Investování Osobní finance Stalo se čtení na 6 minut | přečteno 19×

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Ve čtvrtek Facebook (FB) oznámil své hospodaření za poslední kvartál roku 2012 spolu s výsledky za celý rok. Hravě překonal odhady analytiků, přesto akcie poklesly po zprávě, že pro příští rok narostou firmě kapitálové výdaje. Po rally, kterou akcie Facebooku zaznamenaly, se nejedná o žádnou tragédii, naopak se tato poslední korekce jeví poměrně zdravě. V tomto článku se krátce zorientujeme v posledních ohlášených výsledcích, spíše však rozebereme do detailů očekávání pro období následující.

Výsledky za poslední kvartál roku 2012

Související

Společnost vykázala zisk na akcii v hodnotě 17 centů, čímž poměrně hravě překonala očekávání analytiků. Celkově za rok vzrostly tržby společnosti o více než 37%, za čtvrtý kvartál pak překonaly stejné období minulého roku o celých 40%. Společnost však tímto růstem musí čelit zároveň zvyšování nákladů. Jejich značná část však v roce 2012 byla mířená na uskutečněný úpis akcií do veřejného obchodování.

Další důležité informace ve výkazu hospodaření za 4/4 2012.

1) K 31. prosinci byl počet uživatelů 1060000000, což je číslo znamenající nárůst o 25% oproti předchozímu roku. 2) Aktivní uživatelé přihlašujících se s denní pravidelností stoupli na číslo 618000000, což meziročně činí nárůst o 28%. 3) Počet mobilních uživatelů stoupl na 680000000, což představuje 57% nárůst. 4) Mobilní příjmy představovaly přibližně 23% příjmů z reklamy.

Facebook v budoucnosti

Facebook v průběhu posledních pár měsíců zavedl řadu nových funkcí. Jednou z nich je možnost u připomenutí narozenin a svátků uživatelů rovnou nakoupit a poslat dárek. Co to vlastně znamená? No při pohledu na zisky Amazonu (AMZN) z internetových prodejů se asi nedá očekávat, že se Facebook pustil do přímého konkurenčního boje s tímto gigantem, ale může mu z obrovského koláče začít odsypávat drobečky.

Dalším začínajícím počinem Facebooku jsou tzv. dárkové karty. Ačkoliv společnost zatím provozuje tuto službu pouze se čtyřmi maloobchodními řetězci, dá se do budoucna znovu očekávat, že tento počet bude stoupat a tím může Facebook opět hlavně díky počtu uživatelů pomalu pohlížet po obrovském trhu, kterému v současné době dominuje eBay (EBAY).

Další velkou událostí bylo v loňském roce navázání spolupráce s vyhledávačem Bing od Microsoftu (MSFT). Dá se říci, že navázáním spolupráce těchto dvou gigantů v prostoru vyhledávání na internetu se může zjevit první skutečný konkurent pro Google. O Facebooku se také někdy hovoří jako o možném kupci celého systému Bing, nicméně nedá se to asi očekávat v nějakém blízkém období. Spíše se dá očekávat, že tuto akvizici spustí v momentě, kdy by se Microsoft rozhodl definitivně ustoupit z tohoto odvětví.

U Facebooku se často diskutuje otázka, zda může v budoucnosti následovat vývojem giganty, kterými beze sporu byly například Microsoft, Intel, Cisco či Apple. První tři společnosti dosáhly v minulém období svých vrcholů a jsou považovány v portfoliích za hodnotné zejména díky stabilnímu odkupu akcií a výplatami dividend. V současné době bude muset nastolit podobný systém s velkou pravděpodobností také Google a Apple, protože co se týká dalšího růstu tržeb a zisků již oba giganti pravděpodobně dosáhli minimálně pod vrchol svých současných možností.

 Oproti nim Facebook pro příští rok očekává další nárůsty těchto ukazatelů v řádu desítek procent. Ano, Facebook bude s velkou pravděpodobností růst v roce 2013 rychleji, než Apple a Google. Facebook se v současné chvíli jeví jako následovník společností, které v minulých desetiletích dominovaly svými růsty technologickému sektoru. Pokud se pak zaměříme na Apple, jako na největšího giganta v technologiích současnosti, také začneme narážet na omezené možnosti růstu, kterých právě pravděpodobně dosáhl. Společnost na tento faktor začíná reagovat tak, jako první tři zmínění giganti. Výplatou dividend a zpětným odkupem akcií. Je to pravděpodobně jediná cesta, jak uklidnit své investory do chvíle, než se Applu podaří přijít s dalším výrobkem, který překvapí trh a osloví širokou škálu spotřebitelů, jak se jim to povedlo s tablety a iPhony, protože současná čísla jsou sice gigantická, nicméně již nerostou tempem předchozích let. V éteru již zaznívají i dohady, že by do budoucna mohl Apple uvažovat i o akvizici v samotném Facebooku, ale nejeví se to v této chvíli příliš reálně. Zajímavé by to ale pro obě společnosti bylo. Apple sedí na takové hromadě peněz, že by nákup Facebooku byl reálný a jeho uživatelská základna by pro Apple byla silným hnacím motorem. Mnozí investoři a analytici tvrdili před rokem, že Facebook nemůže uspět jako společnost, která bude regulérně vydělávat peníze a že bude čerpat pouze z reklamních masáží. Nicméně firma má díky obrovskému množství pravidelných uživatelů, kteří jsou mnohdy na prostředí této aplikace doslova závislý, možnost vyzkoušet prakticky všechno, na čem v současné době vydělávají peníze specializované internetové firmy a jejich zákazníky pomalu přesouvat pod sebe.

Co se bude dít v roce 2013?

Podívejme se nyní na několik variant, jak by se mohly akcie společnosti vyvíjet v roce 2013. Jenom za posledních čtvrt roku je vidět první pozitivní změna, kterou je nárůst odhadů analytického zázemí. Před čtvrt rokem očekávaly analytici tržby pro rok 2013 6,28 miliard dolarů, nyní je to 6,6. Odhad výdělku na akcii vzrostl z 0,62 dolaru na akcii na 0,66. Průměrná cílová cena FB je v současné době 33,5 dolarů dle Finvizu. Cena akcií je tak stále obrovská co se týká například pohledu na P/E, při pohledu na forward P/E již ale v prostoru nereálných a nad dimenzionálních čísel nejsme, stále se ale jeví poměrně hodně vysoké.

Pokud se ale díváme na společnost, která bude schopná v následujících letech růst tempem, kterým rostla loni, pak se tato negativní čísla budou reálně snižovat. Prostor k tomu Facebook díky svým možnostem jistě má. Jak s ním naloží a zda si udrží přízeň svých uživatelů, však závisí na mnoha faktorech. Trochu nepříjemným faktem zůstává, že s dalším růstem akvizicí se budou zvyšovat i náklady a výdaje na tento proces.

Dopad těchto nákladů na zisky je v současné chvíli prakticky nemožné vyčíslit. Vysoká jsou také očekávání investorů a analytiků. Rozmezí zisků mezi 0,65 a 0,7 centů na akcii pro rok 2013 je sice reálné, ale dá se říci, že očekávání se mohou v průběhu roku nadále zvyšovat. Pokud bychom se zaměřili na dosavadní vývoj akcií a zohlednili obě možnosti vývoje (jak vyšší výsledky než očekávání pro rok 2013, tak nižší). Při dosažení hodnot zisku v rozmezí 60 – 65 centů na akcii se může její cena pohybovat rámcově okolo 23 dolarů a znamenalo by to za rok 2013 výrazné zklamání.

Pokud pak tento zisk bude v rozmezí 0,75 až 0,8 dolarů, budeme se s velkou pravděpodobností dívat na cenu 37,5 – 40 dolarů, čímž se společnost dostane na hodnotu IPO. Tato čísla jsou však nepredikovatelná a jedná se o čísla vycházející ze současného vývoje. Může je ovlivnit celá řada faktorů a to i těch, které se přímo společnosti netýkají.

Závěrem

Facebook ohlásil poslední výsledky v souladu a nad rámec vysokých očekávání. Akcie reagovaly nemalým poklesem, avšak ten není s velkou pravděpodobností zapříčiněný ani tak výsledky samotnými, jako spíše předcházející rally. Tím se však na akciích vytváří zajímavá příležitost k opětovným nákupům po výběru zisků. Zajímavé hodnoty se rýsují mezi 28 a 29 dolary. Při pohledu na to, jak růst gigantů dominujících současnosti zpomaluje, jeví se Facebook jako zajímavá alternativa na rychle rostoucí technologickou společnost a potenciál k tomuto vývoji bezesporu má.

Kamil Beran

Akcie a trhy

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí