Kdy je promlčen dluh na zdravotním pojištění?
štítky Pojištění Právo čtení na 2 minuty
Každému drobnému živnostníkovi se může stát, že po odevzdání Přehledu zapomene změnit trvalý příkaz k úhradě pro úhradu vyšších měsíčních záloh v závislosti na dosaženém zisku v minulém roce, nebo nedopatřením neuhradí jednu či dvě zálohy na pojistném. Zdravotní pojišťovny ale mohou tuto nesrovnalost odhalit až po letech. A následně požadují úhradu dlužného pojistného i penále, které může být vyšší než dlužné pojistné. Kdy je zdravotní pojištění promlčeno?
Institut promlčení hraje klíčovou roli zejména při vymáhání pohledávky soudní cestou. Jestliže totiž dojde k promlčení závazku a dlužník písemně jeho promlčení namítne, není již povinen tento dluh uhradit. Promlčené právo ze zákona tedy nezaniká, ale při vznešení námitky promlčení se ho nejde domáhat soudní cestou.
Dovolá-li se tedy OSVČ promlčení dlužného pojistného, nelze promlčené pojistné a penále přiznat. Když však OSVČ nenamítne promlčení, tak může být i promlčená pohledávka vymáhána exekučně.
Promlčení lhůta je pětiletá
Promlčecí lhůta u zdravotního pojištění je stanovena § 16 zákona č. 592/1992 Sb. Důležité je, že pětiletá promlčecí lhůta běží zvlášť pro předepsání pojistného a zvlášť pro vymáhání pojistného. To tedy znamená, že právo předepsat dlužné pojistné a penále se promlčuje za pět let ode dne splatnosti. Byl-li však proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo penále, nebo jejich vyměření, plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl. Jestliže tedy pojišťovna předepíše živnostníkovi úhradu pohledávky po delší době, stačí vznést písemnou námitku promlčení a daná částka již nemůže být požadována či vymáhána.
V praxi to znamená, že může zdravotní pojišťovna předepsat OSVČ dlužné pojistné z roku 2007 až v letošním roce, kdy mu pošle platební výměr na dlužné pojistné a dlužné penále. Jestliže na platební výměr nebudete OSVČ reagovat, tak nabude platební výměr právní moci a vykonatelnosti. Poté běží nová pětiletá promlčecí lhůta. Vymáhání soudní cestou může zdravotní pojišťovna klidně začít třeba až v roce 2014.
Kdy se promlčecí doba staví?
Promlčecí doba se staví např. v případě, že věřitel uplatnil v promlčecí době právo u soudu, právo bylo pravomocně přiznáno a u soudu byl navržen návrh na výkon rozhodnutí (např. srážkami ze mzdy, prodejem movitých či nemovitých věcí, přikázáním z účtu…). Promlčecí doba, která uběhla před překážkou a po jejím skončení se sčítá.