Představení Czech Banking Credit Bureau, a.s.
štítek Cestování čtení na 2 minuty
Společnost Czech Banking Credit Bureau (dále CBCB) byla založena v Praze v roce 2000 za účelem provozování Bankovního registru klientských informací. Vzhledem k povaze činnosti této akciové společnosti vyplývá ze zákona požadavek, aby byla taková společnost ve vlastnictví bankovního sektoru.
Jeho akcionáři je proto v současnosti 5 následujících bank:
- Česká spořitelna, a.s.
- Československá obchodní banka, a.s.
- GE Money Bank, a.s.
- UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
- Komerční banka, a.s.
Čemu se konkrétně věnují subjekty označované pojmem credit bureau? Credit bureau neboli úvěrový registr se zabývá poskytováním klientských informací bankám a finančním institucím prostřednictvím systému Bankovního registru. Tento nezávislý subjekt tedy umožňuje vzájemné propojení informací mezi bankami o bonitě a důvěryhodnosti úvěrových žadatelů způsobem, jakým to umožňuje zákon o bankách. Podobné instituce jsou obvyklou a neodmyslitelnou součástí všech vyspělých finančních trhů.
Bankovní registr poskytuje informace o bonitě klientů nejen negativního, ale i příznivého charakteru. Nejenže tedy umožňuje bankám snížit úvěrové riziko, prospěch přináší i klientům, kteří plní podmínky úvěrové smlouvy a v konečném důsledku posiluje důvěru ve stabilitu českého finančního trhu. Bankovní registr přináší informace o zadlužení jednotlivých klientů současné i historické se zpětným záběrem 4 let. Jejich podstatou přitom nejsou údaje o aktivních zůstatcích na účtech, nýbrž souhrn kreditních operací. Uživatelem Bankovního registru klientských informací se může stát jakákoliv banka, působící na českém trhu s výjimkou těch, které jsou v režimu nucené správy nebo v likvidaci. V současnosti se všechny významné banky účastní tohoto informačního systému.
Podávání informací o bonitě klientů prostřednictvím Bankovního registru není v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a zákonem o bankách podmíněno souhlasem těchto klientů. Sdílená kreditní informace má následující strukturu:
- identifikační údaje (tzn. jméno, příjmení klienta, příp. rodné příjmení, adresa trvalého bydliště, datum a místo narození) a rodné číslo klienta
- údaje svědčící o uzavření či neuzavření smluvního vztahu mezi klientem a bankou
- údaje vypovídající o výši finančních závazků klienta vůči bance a to v kterémkoliv čase včetně závazků potencionálních
- údaje o zajištění těchto závazků
- další informace o bonitě klienta.
Vedle Bankovního registru existuje zcela odděleně také Nebankovní registr klientských informací, jehož uživateli jsou věřitelské subjekty (zejména leasingové společnosti a společnosti poskytující spotřebitelské úvěry).