Žádná úspora na sociálním pojištění, ale nárok na výchovné
štítky Penze Pojištění čtení na 2 minuty | přečteno 664×
Na výpočet sociálního pojištění nemá počet vychovávaných dětí vliv. Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou tedy zaplatí na sociálním pojištění stejnou částku, bez ohledu na rodinnou situaci. Při výpočtu důchodu však náleží výchovné k důchodu.
Sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem (včetně nemocenského pojištění) činí 7,1 % z hrubé mzdy. Sociální pojištění odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel, a sice 24,8 % z hrubé mzdy. Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, tak jako při výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Odvodem měsíční částky sociálního pojištění jsou všechny povinnosti splněny.
Související
Praktický příklad
Zaměstnanec Adam má dvě děti a hrubou mzdu 45000 Kč a zaměstnanec Karel nemá žádné dítě a má rovněž hrubou mzdu 45000 Kč. Oběma zaměstnancům je tedy z hrubé mzdy sražena na sociálním pojištění částka 3195 Kč a dalších 11160 Kč na sociálním pojištění za ně zaplatí zaměstnavatel.
Stejná sazba pojistného
Sazba sociálního pojištění je stejná při podprůměrné mzdě i nadprůměrné mzdě. Sociální pojištění se však během roku odvádí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu. Z částky nad strop neplatí sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Maximální vyměřovací základ ve stejné výši platí i pro OSVČ. Pro rok 2025 činí maximální vyměřovací základ 2234736 Kč.
Praktický příklad
Paní Zuzana má hrubou mzdu na úrovni minimální mzdy 20800 Kč. Paní Veronika má hrubou mzdu ve výši 124800 Kč, tedy ve výši šestinásobku hrubé mzdy paní Zuzany. V procentním vyjádření však zaplatí obě paní na sociálním pojištění stejnou částku. Výpočet sociálního pojištění není, na rozdíl od daně z příjmu, progresivní.
Kdo uplatní výchovné k důchodu?
Výše odvodů na sociálním pojištění v produktivním věku ovlivňuje výpočet starobního důchodu, popřípadě i invalidního důchodu. Zpravidla ženy však mají nárok na výchovné k důchodu, výchovné k důchodu náleží vždy pouze jednomu rodiči. V roce 2025 činí výchovné k důchodu 503 Kč na každé dítě. Výchovné k důchodu náleží ve stejné výši k řádnému starobnímu důchodu i k předčasnému důchodu. Z důvodu dřívějšího odchodu do důchodu nedochází k žádnému krácení výchovného.
Další články k tématu Děti a daně