Poradna: Mám dvě děti a platím stejné daně jako bezdětný kolega

štítky Daně Pojištění čtení na 3 minuty | přečteno 28855×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Lucie: Před dvěma měsíci jsem nastoupila po rodičovské dovolené do zaměstnání. Pracuji v malé firmě. Stejnou práci jako já dělá i bezdětný kolega. Oba máme stejnou hrubou mzdu, to se mi líbí. Dostáváme však i stejnou čistou mzdu na účet, přestože já mám dvě děti a on žádné. To mi přijde divné. Kde je chyba? Jak mám postupovat?

Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu, ze které však odvádí zaměstnanec daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Na účet dostávají zaměstnanci čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daňové odvody.

Sociální a zdravotní pojištění je vždy stejně vysoké

Na výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemá nikdy vliv počet vychovávaných dětí. Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je 4,5 % z hrubé mzdy a sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem (včetně nemocenského pojištění) je 7,1 % z hrubé mzdy. Na povinném pojistném tedy zaplatíte vždy stejnou částku jako má Váš bezdětný kolega, pokud budete mít v příslušném měsíci stejně vysokou hrubou mzdu.

Podepsání prohlášení k dani

V případě, že máte u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, což předpokládám, tak uplatňujete při výpočtu daně z příjmu daňové slevy, na které máte nárok. Každý daňový poplatník má nárok na slevu na poplatníka. Zaměstnanci uplatňující slevu na poplatníka měsíčně při výpočtu čisté měsíční mzdy si tak snižují vypočtenou daň z příjmu o 2570 Kč, což je právě měsíční částka slevy na poplatníka. Slevu na poplatníka máte stejně vysokou jako Váš bezdětný kolega.

Daňové zvýhodnění na děti

Vždy jeden z rodičů může při výpočtu čisté měsíční mzdy uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Na první dítě činí daňové zvýhodnění 1267 Kč, na druhé dítě činí 1860 Kč a na třetí a další dítě potom 2320 Kč měsíčně. Jestliže je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. Pokud tedy např. zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na dvě děti, tak je souhrnná částka měsíčního daňového zvýhodnění 3127 Kč (1267 Kč + 1860 Kč).

Nárok na daňový bonus

V případě, že je částka daňového zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak náleží zaměstnanci daňový bonus, o který je vyšší čistá měsíční mzda. Částka daňového bonusu je ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním na děti a právě vypočtenou daní z příjmů.

Proč máte stejně vysokou čistou mzdu?

Jak je uvedeno v odstavci výše, tak daňové zvýhodnění na děti může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Osobně tedy předpokládám, že daňové zvýhodnění na děti čerpá již Váš manžel (přítel) a z tohoto důvodu již nemůžete čerpat daňové zvýhodnění Vy a s ohledem na výpočet daně z příjmu jste tak na tom stejně jako Váš bezdětný kolega. Váš souhrnný měsíční rodinný příjem je vyšší z důvodu platby nižší daně z příjmu, ale pouze z výplaty Vašeho manžela (přítele). Daňové zvýhodnění nemohou nikdy čerpat oba rodiče. Jestliže daňové zvýhodnění na děti uplatňovat můžete, potom je nutné se spojit se mzdovou účetní, proč tomu tak není.

Praktický příklad

Paní XY má hrubou mzdu ve výši 42000 Kč a její manžel má rovněž hrubou mzdu ve výši 42000 Kč. Daňové zvýhodnění na dvě děti uplatňuje manžel. Paní XY tak má čistou mzdu obdrženou na účet ve výši 33398 Kč, z hrubé mzdy je sražena daň z příjmu 3730 Kč, sociální pojištění 2982 Kč a zdravotní pojištění 1890 Kč.

Manžel paní XY má čistou mzdu 36525 Kč, neboť mu je z hrubé mzdy sraženo 603 Kč, sociální pojištění 2982 Kč a zdravotní pojištění 1890 Kč.

TIP: Kalkulačka čisté mzdy

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí