Poradna: Platí předdůchodci zdravotní pojištění?
štítek Pojištění čtení na 3 minuty
Radim: Uvažuji příští rok o odchodu do předdůchodu. Zajímalo by mě, kolik bych si mohl případně přivydělat a jak to budu mít se zdravotním pojištěním?
V předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené finanční prostředky na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Pro čerpání všech výhod předdůchodu je nutné, aby měsíční částka činila alespoň 30 % průměrné mzdy, přičemž je nutné předdůchod pobírat alespoň dva roky. Do předdůchodu je možné odejít nejdříve pět let před dosažením řádného důchodového věku.
Související
Možnost neomezeného výdělku
Vzhledem k tomu, že v předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze a nečerpá se žádný státní důchod, tak je možné mít libovolné příjmy. Jestliže tedy odejdete do předdůchodu, tak můžete podnikat i pracovat bez omezení. Nejčastěji volí odchod do předdůchodu občané, kteří z různých důvodů nemohou již pracovat na plný úvazek a chtějí se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu.
Žádný příjem = žádné starosti se zdravotním pojištěním
Předdůchodci, kteří mají měsíční příjem pouze formou měsíční částky předdůchodu, nemají žádné starosti s placením zdravotním pojištění. Pro účely placení zdravotního pojištění jsou totiž předdůchodci považováni za státní pojištěnce a zdravotní pojištění za ně platí stát. Zařazení do kategorie státních pojištěnců a hodnocení období čerpání předdůchodu jako vyloučené doby pojištění, to jsou dvě hlavní výhody předdůchodu oproti čerpání peněz v předdůchodovém věku z jiných finančních produktů. Právě možnost využití předdůchodu zvyšuje atraktivitu doplňkového penzijního spoření.
Příjem ze zaměstnání či podnikání
Výdělečně činní předdůchodci však nejsou automaticky osvobozeni od placení zdravotního pojištění. Při výpočtu zdravotního pojištění však nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě ostatních pojištěnců, kteří nejsou současně státními pojištěnci. Když tedy budete v předdůchodu pracovat na pracovní smlouvu nebo podnikat, tak se platbě zdravotního pojištění nevyhnete.
Podnikání je vedlejší činností
Výkon samostatné výdělečné činnosti během pobírání předdůchodu se pro účely výpočtu zdravotního pojištění považuje za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti a při výpočtu ročního zdravotního pojištění tak nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Zdravotní pojištění se vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu (poloviny daňového základu).
TIP: Kalkulačka předčasného důchodu v roce 2025
Praktický příklad
Pan XY bude po celý rok 2025 čerpat předdůchod a současně si bude přivydělávat na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 18000 Kč. Minimální vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění je na úrovni minimální mzdy a v roce 2025 činí tedy 20800 Kč.
Pan XY zaplatí na zdravotním pojištění standardních 810 Kč (18000 Kč × 4,5 %) a dalších 1620 Kč (18000 Kč × 9 %) za něj na zdravotním pojištění zaplatí jeho zaměstnavatel. Při výpočtu zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, protože pan XY je státním pojištěncem.
Paní YX není pro účely placení zdravotního pojištění státním pojištěncem. Paní YX pracuje rovněž na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou ve výši 18000 Kč. Zaměstnavatel za paní YX zaplatí klasických 1620 Kč (18000 Kč × 9 %), protože sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem je vždy stejná. Paní YX však musí zaplatit dopočet do minima, které činí 2808 Kč (20800 Kč × 13,5 %). Z hrubé mzdy bude paní YX sraženo na zdravotním pojištění 1188 Kč (2808 Kč – 1620 Kč).