Jak platí podnikatelé dluhy na zdravotním pojištění?
štítek Pojištění čtení na 3 minuty
Pro podnikatele a živnostníky vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost je platba zdravotního pojištění povinnou daní. Pojistné na veřejné zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno řádně a včas. Všechny zdravotní pojišťovny si přitom své závazky pečlivě hlídají. Jak hradit platby na zdravotním pojištění?
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění placeno každý měsíc. Osoby samostatně výdělečně činné účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu platí zdravotní pojištění v jedné souhrnné měsíční daňové platbě, ostatní osoby samostatně výdělečně činné platí všechny přímé daně (daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění) zvlášť.
Související
Splatnost zálohy do osmého dne
Měsíční záloha na zdravotním pojištění musí být zaplacena do osmého dne následujícího měsíce. Výše měsíční zálohy odpovídá dosaženému zisku v předchozím období. Vždy však musí být placena alespoň minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění.
Jak vysoká je minimální záloha na zdravotním pojištění?
V roce 2024 činí měsíční záloha na zdravotním pojištění 2968 Kč. Pro rok 2025 se zvyšuje minimální měsíční záloha 3143 Kč. Minimální měsíční záloha nemůže být nikdy snížena, roční zdravotní pojištění nemůže být nižší než součet měsíčních minimálních plateb.
Dlužné pojistné a dlužné penále
Osoby samostatně výdělečně činné neplatící zdravotní pojištění řádně a včas mají dluhy na pojistném na veřejné zdravotní pojištění, přičemž z dlužného pojistného je vypočteno i penále na veřejném zdravotním pojištění. Zdravotní pojišťovny následně dlužné pojistné i dlužné penále, které jsou zpravidla předepsány platebními výměry, pečlivě vymáhají. Vyhnout se úhradě dluhů na zdravotním pojištění přitom téměř nejde, promlčecí lhůta je desetiletá, přičemž běží zvlášť pro předepsání pojistného a penále a zvlášť pro samotné vymáhání pohledávek. Všechny zdravotní pojišťovny přitom postupují k vymáhání velmi důsledně.
Neodevzdání přehledu problém neřeší
Zaplacené zálohy během roku na zdravotním pojištění se odečítají od vypočteného ročního zdravotního pojištění. Základním tiskopisem, který OSVČ odevzdávají své zdravotní pojišťovně, je tedy přehled. Pokud osoba samostatně výdělečně činná v řádném termínu přehled neodevzdá, tak je udělena pokuta. Navíc je dlužné pojistné i penále vypočteno v pravděpodobné výši, což je zpravidla finančně nevýhodné. Neodevzdání přehledu není rozhodně správným řešením ani při finančních problémech, neboť celková výše dluhu ještě stoupá.
Jak se hradí nedoplatky?
Dle § 15 zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění č. 592/1992 platí, že má-li plátce pojistného vůči své zdravotní pojišťovně více splatných závazků, tak je povinen hradit závazky v tomto pořadí:
- a) pokuty
- b) přirážky k pojistnému
- c) nejstarší nedoplatky pojistného
- d) běžné platby pojistného
- e) penále
Důležitost úhrady veškerého pojistného
Pro všechny osoby samostatně výdělečně činné je velmi důležité uhradit co nejdříve pokuty, které se platí jako první, a veškeré dlužné pojistné. Právě z dlužného pojistného na veřejné zdravotní pojištění se totiž vypočítává penále. V případě, že má dlužník následně již více neuhrazených platebních výměrů na penále, tak z dlužného penále pochopitelně nové penále nenabíhá. Úhrada veškerého dlužného pojistného je velmi důležitá i pro případné řešení dlužného penále, které může být v případě včasné podané žádosti o prominutí penále třeba sníženo – vždy záleží na konkrétní situaci a historii plátce pojistného, neboť na prominutí penále není právní nárok.