V Česku je druhá nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU
štítek Poradna čtení na 2 minuty
V červenci činila souhrnná nezaměstnanost v členských zemích EU 5,9 %. Nejvyšší nezaměstnanost je ve Španělsku (11,6 %) a v Řecku (10,8 %). Nejnižší nezaměstnanost je naopak na Maltě (2,5 %) a v Česku (2,7 %).
Za nezaměstnaného je pro účely sledování míry nezaměstnanosti Eurostatem v členských zemích EU považován člověk, jenž je bez zaměstnání a přitom je ve věku 15 až 74 let a v předchozích 4 týdnech aktivně hledal práci a současně je schopný nastoupit do zaměstnání během dvou týdnů.
Související
Kde je nezaměstnanost nejnižší?
Podle Eurostatu (Pressemitteilung Nr. 93/2023 ze dne 31. srpna 2023) byla v červenci 2023 nezaměstnanost nižší než 5 % v devíti členských zemích Evropské unie. Vůbec nejnižší nezaměstnanost byla na Maltě (2,5 %), v Česku (2,7 %), v Polsku (2,8 %), v Německu (2,9 %), ve Slovinsku (3,5 %), v Nizozemí (3,6 %) v Maďarsku (4,0 %), v Irsku (4,1 %) a v Bulharsku (4,6 %).
Nízká nezaměstnanost je klíčový cíl všech vlád
Pro ekonomický růst a státní pokladnu je nízká nezaměstnanost velmi důležitá. Vyšší nezaměstnanost citelně zvyšuje tlak na státní dávky, klesá daňový výběr a klesá spotřeba. V případě nezaměstnanosti totiž stát vyplácí podporu v nezaměstnanosti a případně sociální dávky, zatímco zaměstnaný občan odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a povinné pojistné za něj ještě platí zaměstnavatel. Čistá mzda je navíc vyšší než podpora v nezaměstnanosti, takže zaměstnaný občan více utrácí a podporuje ekonomiku. Navíc nízká míra nezaměstnanosti přináší do ekonomiky tolik potřebnou pozitivní náladu, přičemž i emoce mají značný vliv na fungování hospodářství.
Pouze ve dvou zemích je nezaměstnanost vyšší než 10 %
V červenci byla nezaměstnanost vyšší než 10 % pouze ve zmíněném Španělsku a Řecku. Dalšími zeměmi s nezaměstnaností nad 7 % jsou Finsko (7,1 %), Švédsko (7,3 %), Estonsko (7,2 %), Francie (7,4 %) a Itálie (7,6 %).