Víme, jaká bude spodní cena ropy pro další měsíce
čtení na 2 minuty
Cena za barel ropy Brent znovu vystřelila nad 90 dolarů ve chvíli, kdy členové OPECu zveřejnili rozhodnutí omezit těžbu o další dva miliony barelů denně. Organizace zemí vyvážející ropu se tak připravuje na pravděpodobnou světovou recesi, která klepe na dveře. Ta by právě měla přinést zmenšení poptávky po ropě.
Problémy nabídky
Snížení o 2 miliony barelů za den vypadá hrozivě. Ve skutečnost však o zase tak radikální škrt nejde. Většina zemí OPECu má již teď problémy těžební závazek naplnit. Jedná se především o africké státy, které kvůli technickým obtížím nemohou dodávat na trh přislíbené množství ropy. OPEC jen upravil čísla, aby odpovídala skutečnosti. O 800000 barelů ropy nově sníží svoji denní produkci Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, což jsou jediné dva státy, které mají možnost regulovat těžbu oběma směry. OPEC se bude snažit udělat vše proto, aby nejnižší cena ropy byla 80 dolarů za barel.
Související
Snižování ropných rezerv
Tato organizace však není jediná, kdo má vliv na cenu ropy. Přestože USA nejsou jejím členem, mohou cenu ovlivňovat prostřednictvím prodávání a nakupování strategických ropných zásob. V oficiálním prohlášení Bílého domu navrhuje Joe Biden dát na trh dalších 15 milionů barelů, které byly původně určeny na měsíc prosinec. Americký prezident tak chce na poslední chvíli před listopadovými volbami do Kongresu snížit cenu na benzinových pumpách. Ropné rezervy země tak nadále klesají, nyní jsou americké sklady naplněny z 57 %.
Budoucí nákupy
Snižování ropných rezerv má být dočasnou pomocí trhu. Jelikož se jejich stav snížil téměř na polovinu, dal Bílý dům příkaz i nákupu ropy. Bílý dům jasně stanovil cenovou hranici, která má být 67-72 dolarů za barel. V současnosti se však cena americké ropy WTI pohybuje na 84 dolarech. Pokud tedy klesne pod 72 dolarů, Američané začnou znovu plnit federální sklady, které jsou velké. Cena ropy WTI tak má na této úrovni zajištěnou svoji spodní hranici.