Jak funguje nejprestižnější centrální banka na světě?
štítky Investice Měnová politika přečtete do minuty
Posledních deset let jsou centrální banky hlavními hráči ekonomického dění. Jakkoliv to není dobře, je to zkrátka tak. Většina centrálních bank vyspělých ekonomik postupuje více či méně v souladu s americkým FEDem, i přesto však existují jemné rozdíly. Zkusme si načrtnout, jak svoji roli plní Švýcarská centrální banka.
Banka jako akciová společnost Na Švýcarské centrální bance je zajímavé hned několik věcí. První z nich je skutečnost, že se jedná o obchodovatelnou společnost na burze, její akcie si můžete koupit v Curychu. Není to však levná záležitost. Akcie BNS se obchoduje v rozmezí 5050 až 5300 švýcarských franků, což je přibližně 120 000 až 125000 Kč. Jak sama banka uvádí, spíše než o klasickou akcii se jedná o obligaci, protože banka nesmí v důsledku zákonů vyplácet větší dividendu než 6 % ze zisku. Proto vyplácí již několik let neměnnou a hrubou dividendu ve výši 15 CHF za rok, což odpovídá 355 Kč. To představuje roční dividendový výnos okolo 0,3 %. Tato akcie není žádný dividendový aristokrat, ale sázka na uchování kapitálu v nejistých dobách.
Související
Její akcionáři Akcionářská struktura je plně v rukou jednotlivých kantonů a kantonálních bank. Tyto struktury ovládají přes 75 % akcií Švýcarské centrální banky. Banka je tak v nadneseném smyslu v rukou státu. Velmi zajímavý je druhý největší akcionář, jímž je Theo Siegert vlastnící přes 5000 akcií, což představuje přes 5 % všech akcií banky. Tento podnikatel z Düsseldorfu, který vykonával funkce v mnoha správních radách velkých společností jako Deutsche Bank, Ergo, Merck, Henkel nebo E-on, nakoupil akcie BNS v roce 2012. Stalo se tak v době, kdy je nikdo nepovažoval za dobrou investici. To se však vyplatilo, jelikož banka od roku 2016 zažila strmý růst z hodnoty 1000 na 8000 CHF o dva roky později. Následně cena sestoupila k dnešním hodnotám okolo 5050 švýcarských franků.