Peněžitý příspěvek v mateřství pro tatínka

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Pojištění
Vydáno: 23. listopadu 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Peněžitý příspěvek v mateřství neboli mateřskou pobírají většinou po celou dobu pouze maminky. Tuto dávku nemocenského pojištění však mohou pobírat i tatínci. Za jakých podmínek?

Dle § 32 zákona o nemocenském pojištění má nárok na peněžitou pomoc v mateřství pojištěnec:

  • pokud převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu
  • který pečuje o dítě, jehož matka zemřela
  • který o dítě pečuje a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud matka dítěte nemůže nebo nesmí o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění
  • který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat

 

Účinek dohody nejdříve od počátku sedmého týdne

Dohodu o tom, že bude peněžitý příspěvek v mateřství pobírat otec dítěte, lze uzavřít nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a na dobu nejméně 7 kalendářních dní po sobě jdoucích. V písemné dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu. Podpisy na dohodě musí být úředně ověřeny. Možnost ověření má i orgán nemocenského pojištění.

 

Stačí jednoduchá žádost

Den, od kterého bude muž o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte. Při splnění výše uvedených několika bodů může být příslušná písemná dohoda velmi jednoduchá a mít pouze pár vět, ve kterých matka dítěte souhlasí, aby o dítě pečoval otec dítěte. Je však potřeba uvést potřebná data narození matky dítěte, otce dítěte a dítěte.

 

Ideálně vše vyřešit osobně na místně příslušné OSSZ

Potřebnou administrativu spojenou s vyřízením peněžitého příspěvku pro muže lze snadno vyřídit osobně na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Peněžitý příspěvek v mateřství může otec dítěte pobírat až po šestinedělí, tedy od 7. týdne po porodu. Protože základní podpůrčí doba u peněžitého příspěvku v mateřství činí 28 týdnů, tak může pojištěnec pobírat peněžitý příspěvek v mateřství 22 týdnů.

Reklama

Další články tématu

Rodičovská dovolená pro muže

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na...

Otec a daňové zvýhodnění na děti

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat vždy pouze jeden z rodičů, přičemž je jedno, zdali...

Jak se počítá otcovská?

Otcovská bude patřit mezi nemocenské dávky, proto výše měsíční otcovské bude záviset na...

Otcovská

Legislativní novinkou pro rok 2018 je čerpání otcovské. Během jednoho týdne tedy bude maminka...

Témata

Hrubá a čistá mzda

Z hrubé mzdy sjednané v pracovní smlouvě odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu fyzických...

Příjmy při studiu

Studenti, kteří dokáží skloubit práci a studium, nacházejí na trhu práce snadněji uplatnění než...

Studenti a daně

Absolventi s pracovními zkušenostmi mají na trhu práce lepší výchozí pozici než studenti bez...

Úvěry si promysleme

Promyšlený a propočítaný úvěr na bydlení, vzdělání nebo podnikání je dobrým finančním...

Daňové změny

V roce 2018 bude vyšší daňové zvýhodnění na první dítě, vyšší školkovné nebo se nově zavádí...

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.