Jak optimalizovat náklady na firemní vozidla?

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Podnikání
Vydáno: 13. dubna 2017 17:38:07
zdroj: sxc.hu

Náklady na firemní vozový park mohou představovat nemalou částku v rozpočtu každé firmy i podnikatele. Šetřit výdaje za firemní flotilu lze ovšem mnoha způsoby. Patří k nim slevy na pohonných hmotách díky tankovacím kartám, správné nastavení pojištění vozidel nebo třeba optimalizace využití firemních automobilů díky jejich monitoringu.

Firemní flotila spolyká kromě nutných servisních nákladů i finanční prostředky za mnohé další nezbytnosti. Žádný vůz se neobejde bez pohonných hmot nebo jiného alternativního zdroje energie. Zákon pak ukládá, aby byla veškerá motorová vozidla pojištěna pro případ, že je jimi způsobena škoda. Každý vlastník tedy musí mít povinné ručení. Zde mohou firmy ušetřit díky flotilovému pojištění, jehož výhoda spočívá v tom, že vozidla jsou pojištěna za jednotných podmínek pojištění, pojistné za všechna vozidla se hradí v jedné splátce a administrativa je obecně u flotilového pojištění v porovnání s pojištěním několika desítek retailových smluv výrazně nižší. „Při sledování škodního průběhu se posuzuje flotila jako celek, nikoliv jednotlivá vozidla. Pokud má klient příznivý škodní průběh, může tak dosáhnout na opravdu zajímavé ceny pojistného, které v retailu nejsou možné,“ uvádí David Adamovský, manažer flotilového pojištění pojišťovny Generali, jež nabízí pojistná řešení pro malé, střední i velké firmy.

 

Existuje přitom více způsobů, jak může firma na flotilovém pojištění ušetřit. „Může to být optimalizace rozsahu pojištění pro jednotlivá vozidla, případně sleva za víceleté smlouvy,“ dodává David Adamovský. Úsporu může přinést i pravidelná aktualizace pojistných částek na havarijním pojištění. Každým rokem totiž vůz ztrácí na své hodnotě. Pojišťovny to zpravidla ve výši pojistného automaticky nezohlední, a tak je třeba si o úpravu pojistné částky požádat. „Firmy a podnikatelé sdružení v naší nákupní alianci se ale o nic starat nemusejí. Pojištění vozidel, jež jim poskytujeme se slevou, jim přepočítáváme automaticky,“ doplňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty i slevy na pojištění nebo monitoring vozidel.

 

Co se týče tankovacích karet, existuje na trhu široká nabídka, avšak ne každý produkt představuje ve výsledku úsporu na nákladech. „Mnohé firmy využívají tankovací karty, u kterých si kvůli poplatkům ve výsledku na každém natankovaném litru benzínu či nafty paradoxně připlatí,“ upozorňuje Damir Duraković. Existují ovšem i tankovací karty, které jsou bez jakýchkoliv servisních poplatků nebo poplatků za akceptaci v partnerské síti. „S našimi tankovacími kartami euroShell nebo EuroOil lze platit za pohonné hmoty i další zboží a služby prakticky ve všech značkových sítích čerpacích stanic v České republice, aniž by za tuto službu byly účtovány dodatečné poplatky,“ dodává Damir Duraković s tím, že standardně si sítě čerpacích stanic strhávají za akceptaci partnerských tankovacích karet kolem 1,5 až 2 % z hodnoty transakce. Kromě slev ze stojanových cen mohou firmy výrazně ušetřit tankováním za plošné ceny. Díky těm lze i u dálnic a hlavních tahů tankovat za stejnou cenu jako ve zbytku republiky, což může představovat rozdíl i 7 Kč na jednom litru.

 

Další možnou úsporu a kontrolu nákladů spojených s provozem a údržbou vozového parku představuje služba monitoringu vozidel. Díky GPS monitoringu je možné získat dokonalý přehled o pohybu vozu, a tím optimalizovat náklady na jeho provoz a zefektivnit jeho využití. Sledování polohy vozidel pro optimalizaci tras však zdaleka není jediným přínosem. „Díky monitoringu vozidel je možné rozlišovat soukromé a služební jízdy i jednotlivé řidiče a kontrolovat jejich chování z pohledu stylu jízdy. Dále lze zefektivnit administrativu automatickým generováním knihy jízd,“ uvádí Petr Brabec ze společnosti Princip, která dodává kompletní řešení pro správu vozového parku. Monitoring podle něj také umožňuje evidovat například informace o stavu paliva v nádrži, o zatížení náprav nebo o teplotě v nákladovém prostoru a podobně. „Náš názor je, že monitoring se vyplatí do každého vozidla. Jediný rozdíl je v možné délce návratnosti investice do něj. Ta je závislá na typu a využití vozidla. Obvykle hovoříme o průměrných finančních úsporách v hladině 20 %,“ dodává Petr Brabec.

Reklama

Témata

Promlčení dluhů

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní,...

Daně ze mzdy v roce 2015

Pro rok 2015 dochází k několika změnám ovlivňujících výpočet čisté mzdy. Z důvodu zvýšení...

Daňové povinnosti

Zaměstnanci mající příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele nemají s daněmi za rok 2017 téměř...

Výdaje na auto

V současné době se bez auta téměř žádná rodina neobejde. Dojíždění do práce, do školy, za...

Šetříme dětem

Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Dopřát dětem kvalitní vzdělání, podporovat ho v...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky