Padělky bankovek a mincí
štítek Cestování přečtete do minuty
Každý den nám rukama projde tolik bankovek a mincí, že si nemůžeme být stoprocentně jistí, zda zrovna ty naše jsou pravé. Bez peněz si prostě den nedokáže představit žádný člověk. Pojďme se společně podívat, kolik padělků bylo v minulém roce v České republice zachyceno…
Již v 6. století před naším letopočtem byl zaznamenán, spolu s prvními penězi, také výskyt prvních padělků. Avšak až v 6. století našeho letopočtu se lidé začali proti tomuto nebezpečí bránit prvními zákony, které byly vydány v Athénách. Přeskočíme-li pár století, dáváme bankovkám úplně jiný vzhled a také přidáváme více ochranných prvků. I přesto však nezabráníme tomu, aby se bezcenné kopie dostaly do peněžního oběhu.
V loňském roce se zdvojnásobil výskyt padělaných bankovek, a to v celkové hodnotě 24,8 milionu Kč. Na zadržení těchto padělků se podíleli policisté, banky a obchodníci. Z českých bankovek byla nejčastěji padělána nominální hodnota 5 000 Kč, která se po předloňském výkyvu stala opět nejpadělanějším nominálem. Dále se stále objevují padělané bankovky v hodnotě 50, 100, 200 Kč, kterým člověk nedává tolik pozornosti jako bankovkám s vyšší nominální hodnotou, a proto je jich v oběhu stále velké množství. Z padělků valut se nejčastěji vyskytovaly bankovky 50 EUR a 100 USD. Výrazné zvýšení množství padělků eura lze očekávat až po přechodu České republiky na jednotnou evropskou měnu.
Padělané bankovky třídí ČNB a policie podle stupně nebezpečnosti. Za loňský rok nebyla zadržena žádná bankovka, která by patřila k velmi nebezpečným padělkům. Do druhé kategorie – nebezpečné bankovky – bylo loni zařazeno 2449 kusů. Následuje 343 zdařilých bankovek, 4421 méně zdařilých a 153 neumělých bankovek.