Hypotéka a rozvod: Banku vaše vypořádání nezajímá

štítek Realitní trh čtení na 3 minuty

foto: Pixabay, ilustrační fotografie

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný předpoklad, že v případě rozvodového vypořádání je z hypotéky automaticky vyvázán ten z manželů, který hypotéku nepřevzal. Pro banku však není rozvodové vypořádání nijak závazné. A může například muž s průměrnými příjmy finančně zvládnout výživné i novou rodinu s novou hypotékou?

Výživné snižuje bonitu

S rozvodem často souvisí povinnost hradit výživné na dítě. Vezmeme-li v úvahu muže, který se rozvedl, platí výživné a má novou rodinu, banka mu v případě nové žádosti o hypotéku kromě paušálních nákladů na osoby v jeho stávající domácnosti samozřejmě započte k tíži i výživné. „Z hlediska bonity je na tom tedy hůř. Záleží nicméně na příjmech celé domácnosti. Pokud má nová partnerka příjmy, získat novou hypotéku nemusí být problém. Pokud je ale doma s dítětem, situace je komplikovanější,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. Jestliže je muž rozvedený a novou rodinu nemá, banky mu samozřejmě opět započtou placené výživné k tíži bonity. „V takovém případě je ale posuzován jako jednočlenná domácnost, což z pohledu paušálních nákladů na domácnost a na osoby žijící v domácnosti znamená, že se tyto náklady výrazně sníží,“ dodává Jan Kruntorád.

Jak s průměrným příjmem utáhnout novou rodinu a hypotéku?

Je pro živitele rodiny s průměrnými příjmy vůbec možné finančně zvládnout výživné i novou rodinu s případnou novou hypotékou? Určitě ano. Muži s průměrným příjmem platícímu výživné na dítě z předchozího manželství tímto závazkem sice klesá bonita, ale jeho nová žena na mateřské dovolené může tento výpadek příjmů kompenzovat třeba peněžitým příspěvkem v mateřství a následně rodičovským příspěvkem. „Z pohledu banky tak rodina může nakonec mít celkem slušnou bonitu. Získat hypotéku přibližně kolem 1,7 milionu korun by tak pro ni mohlo být reálné. Splátka bude kolem 7 tisíc korun, takže na provoz domácnosti zbude poměrně rozumná částka,“ odhaduje Jan Kruntorád. „Pokud se k tomu ovšem ještě přidá nevypořádaná hypotéka z předchozího svazku, pak je situace mnohem komplikovanější,“ dodává Jan Kruntorád s tím, že s průměrnými příjmy, stávající hypotékou, výživným a novou rodinou se dá jen velmi těžko pomýšlet na novou hypotéku – alespoň do doby, kdy se vypořádá původní závazek.

Banka vás vůbec nemusí z hypotéky vyvázat, i když partner hypotéku převezme

Když se manželé rozvádí, probíhá vypořádání majetku a závazků. Pokud mají například byt financovaný společnou hypotékou, tak se zpravidla dohodnou, že jeden z nich si nechá byt a tedy i hypotéku a s druhým se nějak vyrovná. Dohodne se to většinou u soudu v podmínkách vzájemného vypořádání. „Zde se však často objevuje jeden zásadní omyl. Klienti banky se domnívají, že když si jeden z nich nechá byt a převezme hypotéku, tak ten druhý automaticky už žádný závazek nemá. To je ale nesmysl,“ varuje Jan Kruntorád. Banka totiž musí spoludlužníka nejdříve z úvěru vyvázat, což udělá pouze tehdy, když druhý z manželů doloží, že má bonitu dostatečnou pro splácení úvěru. „Pokud nebude jeden z manželů schopen doložit dostatečnou bonitu, tak banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. I když je tedy dohoda o vypořádání majetku soudem posvěcená včetně toho, že jeden z nich převezme úvěr, nemá to ve vztahu k bance žádnou váhu. Banka tím není nijak vázána a nutno dodat, že tak je to správně,“ upozorňuje Jan Kruntorád.

Tiskové oddělení Dům financí

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí