Čtyři důvody ekonomického zotavení USA
čtení na 3 minuty | přečteno 1×
Známky mírně vyšší inflace a slibný růst pracovního trhu v USA vede mnoho ekonomů k názoru, že v největší světové ekonomice dochází k oživení. I přes tento optimismus, jedna investiční společnost dala ve známost, že by to mohlo znamenat ponurou budoucnost pro zbytek světa.
V minulém týdnu spotřební ceny v USA v měsíci dubnu vzrostly v důsledku obav z klesajících cen v Japonsku a nízkých cen v Evropě, nejvíce za posledních 10 měsíců. Americké akciové trhy pokračují v překonávání výkonnosti globálního indexu, a posouvají tak globální ekonomický růst do plného zápřahu.
Související
Investiční manažer britské investiční společnosti Schroders uvádí, že ekonomická aktivita USA bude akcelerovat začátkem léta. Pro růst ekonomické aktivity hovoří několik různých důvodů, ale stejné důvody mohou také nepříznivě ovlivnit export a destabilizovat globální ekonomický růst.
„USA pravděpodobně nepotáhnou světový růst stejně, jako tomu bylo v minulých ekonomických cyklech. Spotřebitelské výdaje pravděpodobně neporostou a poptávka v USA bude tažena spíš domácím zbožím, než importem ze světa,“ uvádí Schoders. „To není pro zbytek světa dobrá zpráva, protože ostatní ekonomiky jsou částečně závislé na prodejích v USA. Rozvíjející se trhy jsou z tohoto pohledu zranitelné.“
Obchodní bilance za březen ukazuje schodek obchodní bilance ve výši 40,38 mld. USD. Nicméně v roce finančního krachu v roce 2008 to bylo 60 mld. USD. Podle Schoderse existují čtyři důvody, proč se USA nedostanou ještě dlouho v obchodní bilanci na předkrizovou úroveň:
Slabý dolar
Podle Schroderse je to „zastřešující“ vysvětlení oživení v USA, a také to vysvětluje změny v obchodní bilanci. „Dolar (DXY) je dnes mnohem konkurenceschopnější než tomu bylo během zotavení po recesi v roce 2002. Od té doby má dolar jen třetinu nominální i reálné hodnoty. Tato konkurenceschopnost dolaru se projevuje v zahraničním obchodě.“
Země jako Brazílie, Indie, Turecko, Indonésie a Jihoafrická republika, musí restrukturalizovat své ekonomiky a nedá se očekávat, že jejich export by se v dohledné době vrátil k hodnotám před rokem 2007.
To nějakou dobu potrvá a v prozatím nebude využita nadbytečná výrobní kapacita, protože světová ekonomika prochází restrukturalizací. V důsledku toho budou deflační tlaky, které byly patrné v posledních ukazatelích inflace pravděpodobně přetrvávat,“ uvádí Schroders.
Jiný názor má Sheila Patel, CEO společnosti Goldman Sachs Asset Management International. Ve svém vystoupení pro CNBC v minulém týdnu uvedla, že současný rostoucí trh již globální růst nastartoval a pokud investoři věří, že ekonomické zotavení v USA je v plném proudu, možná budou rozvíjející se trhy „tím správným místem pro nové úvahy“.
Břidlicový zemní plyn
Mnoho analytiků a politiků tvrdí, že břidlicový zemní plyn je příští průmyslovou revolucí. Hydraulické frakování pomohlo nastartovat prudký růst těžby zemního plynu a ropy z břidlic v USA. Nová technologie umožnila využití nových zdrojů a to nastartovalo ekonomickou aktivitu v těžebním sektoru a v důsledku toho i celý průmysl, který těží z nižších cen plynu a elektřiny.
Financování obchodů
Po krachu v roce 2008 bylo pro společnosti takřka nemožné financovat své mezinárodní obchody. Schroders tvrdí, že k úplné obnově původního stavu nikdy nedošlo a firmy se tak soustřeďují na domácí zdroje.
AppleTechnologie se neustále vyvíjí – dokonce i během minulých pěti let. Nadšení pro osobní počítače vystřídalo nadšení pro chytré telefony a tablety. Těm vládne technologický obr Apple (AAPL). Společnost, odpovědná za tažení růstu ekonomických ukazatelů USA v minulých letech.
Zdroj Matt Clinch, CNBC