Vlastníte nemovitost? Do 2. června 2014 nezapomeňte zaplatit daň
štítek Daně čtení na 4 minuty
Při koupi nemovitosti se podává daňové přiznání k dani z nemovitých věcí pouze jednou, daň se však platí každoročně. Pro rok 2014 je nutné zaplatit daň z nemovitých věcí do 2. června 2014. Opožděná platba přináší sankce. Na co si dát pozor?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, vždy do konce ledna následujícího roku. „Kdo si např. koupil v loňském roce nemovitost, ať už byt nebo dům, ten musel podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do konce ledna 2014. V následujících letech se již daňové přiznání nepodává, daň se však platí každoročně do konce května. Jelikož letos připadá 31. květen na sobotu, tak se poslední termín splatnosti daně z nemovitých věcí pro rok 2014 posouvá na pondělí 2. června 2014,“ vysvětluje Emil Brož z inovativní poradenské společnost finFOCUS.
Související
Pouze pro první rok si vypočítáte daň sami
Jen v prvním roce, kdy je podáno daňové přiznání k dani z nemovitosti, si musí vlastníci nemovitosti daň z nemovitých věcí vypočítat sami. V následujících letech již vypočítává daňovou povinnost finanční úřad, který se snaží situaci vlastníkům nemovitých věcí co nejvíce zjednodušit a zasílá v předstihu pro platbu daně poštovní poukázky. Samotná výše daně závisí mimo jiné na velikosti nemovitosti, typu nemovitosti a koeficientech. V jednotlivých městech je tedy daň z nemovitých věcí odlišná. V posledních letech však daň z nemovitých věcí stoupala. „Občané vlastnící více nemovitostí v odlišných krajích nemusí mít strach, že neobdrží podklady k platbě za některou nemovitost, v praxi jsou totiž do jedné obálky vkládány poštovní poukázky za všechny finanční úřady, kterých je v Česku 14,“ dodává Emil Brož.
Co když jsem zaplatil daň dopředu?
Někteří občané zaplatili daň z nemovitých věcí dopředu, např. na pokladně u svého finančního úřadu, když podávali daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob a daň současně zaplatili. I tento způsob je samozřejmě možný. Často však obdrží i tito občané do své poštovní schránky poštovní poukázku s předepsanou částkou daně z nemovitých věcí pro rok 2014. Není však žádný důvod k panice, že je něco v nepořádku a finanční úřad chce zaplatit daň ještě jednou. Samotná příprava a shromáždění údajů pro zaslání poštovních poukázek několik týdnů trvá, poštovní poukázky nejsou ani zasílány v jednotném termínu po celém Česku, proto se může snadno stát, že k úhradě daně z nemovitých věcí došlo v mezidobí, tedy až po zadání podkladů pro vytištění poštovní poukázky. „Současně se samotnou poštovní poukázkou se dostává i stručná informace o dani z nemovitých věcí a je zde uvedeno, že kdo daň již zaplatil, tak ji podruhé platit nemá,“ doplňuje Emil Brož.
Daň se platí jednorázově
Daň z nemovitých věcí je splatná jednorázově, pokud částka daně nepřekročí 5 tisíc Kč. Když je částka daně z nemovitých věcí vyšší, tak se platí ve dvou splátkách, samozřejmě je možné daň zaplatit i jednorázově. Na přiložené informaci k poštovní poukázce bývá uvedena i informace o termínu splatnosti splátek a stav daňového účtu. První splátku je nutné uhradit v roce 2014 do 2. června a druhou do 1. prosince.
Kdy je nutné doplatit desetikorunové rozdíly?
Někteří občané zaplatili daň z nemovitých věcí s velkým předstihem (ať už bankovním převodem nebo na pokladně) a v praxi mohlo dojít k situaci, že zaplatili na dani z nemovitých věcí méně, než kolik mají uvedeno na obdržené poštovní poukázce. Rozdíl může být pouze v řádech desetikorun, důvodem může být např. zvýšení koeficientu pro vynásobení podlahové plochy bytu z 1,20 na 1,22 pro rok 2014. V takovém případě je nutné uhradit bankovním převodem nebo na pokladně tento drobný rozdíl.
V podnájmu na dani z nemovitých věcí neušetříte
Při pořízení vlastního bydlení je potřeba počítat s placením daně z nemovitých věcí. Vlastníkům bytu nebo domu stoupá celkové daňové zatížení. Kdo žije v podnájmu, ten sice nemá s placením daně z nemovitých věcí starosti, ale to rozhodně neznamená, že daň neplatí, zpravidla je totiž daňová povinnost zahrnuta do celkové ceny nájmu. Pronájem nemovitosti je tedy nejpříznivější, daň v konečném důsledku zaplatí nájemce.
Majetkové daně: ano či ne?
Daň z nemovitých věcí patří mezi majetkové daně. V přístupu k majetkovým daním jsou mezi vyspělými zeměmi světa rozdíly. V některých zemích jsou majetkové daně nízké, neboť se vychází z principu, že u majetkových daní dochází v podstatě k druhému zdanění, neboť majetek byl pořízen z již zdaněných příjmů (ze zaměstnání nebo podnikání), v jiných zemích jsou majetkové daně poměrně vysoké, protože se vyzdvihuje jejich solidární funkci.
O společnosti finFOCUS
finFOCUS je mladá inovativní poradenská společnost, která je složena z finančních specialistů s dlouholetou praxí na finančním trhu. Poskytuje pro tyto finanční specialisty největší produktové zázemí na trhu, servisní a marketingovou podporu, vzdělávání a kvalitní back office. Mise společnosti: „Chceme, aby klienti dokázali rozlišit na trhu poradenství od běžného prodeje produktů.“
Kontakty:
finFOCUS, s. r. o.
Jugoslávská 481/12
Praha 2
120 00
info@finfocus.cz
+420 725 581 581
+420 778 882 082