Je čas osedlat si Japonskou stimulační bublinu.
štítky Investování Stalo se přečtete do minuty | přečteno 17×
Trvalo to 25 let, ale po proražení historického maxima z roku 1989 se Nikkei 225 (^N225) zřejmě chystá na velké věci.
Aby však získal svůj původní lesk, stále by bylo potřeba, aby svoji výkonnost minimálně zdvojnásobil. Index v roce 2013 vzrostl o 43 % a během dvou let o 80 %. Mark Luschini z firmy Janney tvrdí že země vycházejícího slunce si vypůjčila fiskální nápad z USA a přetvořila ho pro své potřeby.
Související
Pod vládou premiéra Šinzó Abe a jeho plánu, který se běžně nazývá podle jeho jména Abenomika se Japonsko pokouší nastartovat hospodářský růst pomocí masivních stimulů a inflace. Podle publikovaných dat z tohoto týdne se však ukazuje, že růst je méně robustní, než se čekalo a byl spíše nárazový. Bez ohledu na hospodářství však japonské akcie rostou. Japonci jsou „celí pryč z centrální banky“ říká Luschini. Myslí tím velikost rozvahy Japonské centrální banky vzhledem k HDP, které překonává svojí agresivitou stejný ukazatel v USA.
Japonské nadnárodní firmy dostávají díky slabému jenu a obrovským daňovým úlevám silnou podporu. Co však dělá investorům starosti je udržitelnost. Dlouhodobí investoři byli v posledních deseti letech svědky více než jednoho selhání ekonomického zotavení. Země stále čelí vysilujícím dluhovým problémům a rychle stárnoucí populaci. Tyto problémy nejsou snadno vyřešit pomocí měnové manipulace.
Přes tyto výhrady si Luschini stále myslí, že zde existuje prostor pro další růst indexu Nikkei 225. Investice do tohoto růstu by však měly být zajištěny proti poklesu. Dává radu, aby investoři neinvestovali prostřednictvím jednotlivých společností, ale mohli by vstoupit do ETF fondu WisdomTree Japan Hedged Equity (DJX). Tento fond zajišťuje investice proti poklesu japonského jenu vůči dolaru.
„Nechcete přeci přijít o hezký zisk díky kurzovému riziku mezi Japonským jenem a USD,“ říká Luschini.
Zdroj: finance.yahoo.com/