Daň z příjmu právnických osob
štítky Daně Osobní finance čtení na 8 minut
Nejvýznamnější změny v zákoně o daních z příjmů (část týkající se právnických osob) a v zákoně o rezervách schválené v PSP v rámci zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů
Obecná sazba daně z příjmů právnických osob
Pro zdaňovací období započaté v roce 2008 byla schválena sazba daně ve výši 21%. Od zdaňovacího období započatého v roce 2009 se sazba sníží na 20% a od zdaňovacího období započatého v roce 2010 na 19%. V případech, kdy se zdaňovací období nekryje s kalendářním rokem, se nově od zdaňovacího období započatého v roce 2008 bude uplatňovat sazba daně platná k prvnímu dni zdaňovacího období oproti situaci do konce zdaňovacího období započatého v roce 2007, kdy se dosud používá sazba daně platná k poslednímu dni zdaňovacího období. Sjednocuje se tak režim zjišťování základu daně a sazby daně ke stejnému okamžiku.
Srážková daň
Sazba srážkové daně z příjmů nerezidentů plynoucích ze zdrojů na území České republiky bude s účinností od 1. 1. 2008 sjednocena na 15%. V případě splátek finančního leasingu ze zahraničí bude od roku 2008 zvýšena sazba srážkové daně z 1% na 5%, a to v návaznosti na zpřísnění daňové uznatelnosti úroků.
Závodní stravování
Daňový režim u nákladů zaměstnavatele na závodní stravování zaměstnanců zůstává beze změny. I nadále bude nákladem snižujícím základ daně z příjmů zaměstnavatele náklad na provoz vlastního stravovacího zařízení kromě hodnoty potravin a stanovená výše příspěvku na stravování zajišťované prostřednictvím jiných subjektů.
Nízká kapitalizace, úroky z úvěrů
Pro zdaňovací období započaté v roce 2008 se zpřísňují pravidla pro daňovou uznatelnost úroků z úvěrů a půjček, které se nově z důvodů zamezení spekulacím zahrnují do množiny tzv. finančních nákladů zahrnujících i související náklady, např. náklady na zajištění, zpracování úvěrů poplatky za záruky apod.
- – Bylo provedeno zpřísnění pravidla tzv. nízké kapitalizace spočívající ve snížení „povoleného“ poměru mezi úvěry a půjčkami od spojených osob a vlastním kapitálem (poměr činí trojnásobek, je-li dlužníkem banka nebo pojišťovna, a dvojnásobek u ostatních poplatníků) a nově se pravidlo nízké kapitalizace bude uplatňovat i na úvěry a půjčky od nespojených osob (povolený poměr je stanoven na šestinásobek úvěrů a půjček vůči vlastnímu kapitálu).
- – Nově bude omezena uznatelnost úroků z úvěrů a půjček přesahujících násobek jednotné úrokové míry zvýšené o čtyři procentní body a průměrného stavu úvěrů a půjček v průběhu zdaňovacího období.
- – Za náklad snižující základ daně z příjmů nebudou považovány úroky hrazené z tzv. podřízených úvěrů a půjček nebo bude-li úrok odvozován z výsledku hospodaření.
Výše uvedená omezení daňové uznatelnosti úroků se nebudou vztahovat na úroky, které v úhrnu za zdaňovací období nepřevýší částku 1 mil. Kč z úvěrů a půjček od nespojených osob. Podle přechodného ustanovení se nová pravidla budou ve zdaňovacím období započatém v roce 2008 a 2009 aplikovat až na úroky z úvěrů a půjček hrazené na základě smluv uzavřených po 1.1.2008 a na základě dodatků ke smlouvám uzavřených před 1.1.2008. Ve zdaňovacím období započatém v roce 2010 budou novým pravidlům podléhat již úroky hrazené ze všech smluv o úvěrech a půjčkách, tj i uzavřených před 1. 1. 2008.
Finanční leasing
Od roku 2008 se pro daňové účely sjednocuje minimální doba trvání finančního leasingu s dobou odpisování pronajatého majetku. Leasingové splátky budou snižovat základ daně, pokud doba pronájmu bude u hmotného movitého majetku nejméně 3 až 10 let (podle zatřídění majetku do jednotlivých odpisových skupin) a u nemovitostí nejméně 30 let. V návaznosti na omezení finančních nákladů/výdajů souvisejících s úvěry a půjčkami se nově omezují i finanční náklady/výdaje u finančního leasingu, které jsou pro účely daňového zákona stanoveny ve výši 1% z úhrnu nájemného. Toto omezení se však týká až finančních výdajů/nákladů, které v úhrnu za zdaňovací období převýší 1 mil. Kč.
Odpisy hmotného a nehmotného majetku
O roku 2008 bude zrušena odpisová skupina 1a, podle které se automobily odpisují do konce zdaňovacího období, které započalo v roce 2007 minimálně 4 roky. Nově se doba odpisování automobilů prodlužuje na dobu 5 let. Současně se ruší limit vstupní ceny automobilů a nájemného při pořízení automobilů formou finančního leasingu stanovený pro daňové účely ve výši 1,5 mil. Kč. Zrušení limitu vstupní ceny automobilů a výše nájemného u finančního leasingu se uplatní až u automobilů zaevidovaných jako hmotný majetek od 1. 1. 2008. Od roku 2008 bude také zrušeno tzv. leasingové odpisování. Změny týkající se finančního leasingu se uplatní až u smluv uzavřených po účinnosti novely zákona o daních z příjmů, tj po 1. 1. 2008.
Zrušení možnosti odpisovat majetek nabytý darem a současně osvobozený od daně darovací
Od zdaňovacího období započatého v roce 2008 již nebude možné odpisovat majetek nabytý bezúplatně, pokud při jeho nabytí byl předmětem daně darovací a současně byl od této daně osvobozen. Toto se vztahuje i na majetek takto nabytý před 1. 1. 2008.
Likvidace zásob
Poprvé za zdaňovací období započaté v roce 2008 budou nově základ daně z příjmů snižovat i náklady na provedenou likvidaci zásob. U léků, léčiv a potravinářských výrobků budou tyto výdaje daňově uznatelné až po prošlém datu použitelnosti.
Úroky z hypotečních zástavních listů
S účinností od 1. 1. 2008 se ruší osvobození příjmu z úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, pouze však z těch, které budou emitovány od roku 2008.
Příjmy z loterií a jiných her
Od zdaňovacího období započatého v roce 2008 budou osvobozeny „pouze“ příjmy ze všech vsazených částek ze všech poplatníkem provozovaných loterií a her. Změna v definici osvobozených příjmů znamená, že nově budou zdaňovány jiné příjmy provozovatelů loterií a her, např. příjmy z tzv. manipulačního poplatku, které dosud zdaňovány nejsou.
Dodanění neuhrazených závazků
Od zdaňovacího období započatého v roce 2008 bude základ daně z příjmů dlužníka zvýšen o hodnotu neuhrazeného závazku ke dni jeho promlčení, nejpozději však do 36 měsíců od konce sjednané lhůty splatnosti, pokud nebyl do té doby uhrazen. V případě uhrazení závazku dlužníkem u něho dojde ke snížení základu daně o hodnotu splněného závazku, o kterou byl zvýšen rozdíl mezi příjmy a výdaji. Tato změna se týká pouze závazků, u nichž odpovídající pohledávka evidovaná u věřitele při svém vzniku ovlivnila výnosy.
Přeměna společnosti formou rozdělení odštěpením
Jako reakce na změnu obchodního zákoníku a také na požadavek směrnice Rady č. 2005/19/ES o společném systému zdanění při fúzích, rozděleních, převodech majetku a výměnách podílů jsou v zákoně o daních z příjmů provedeny změny umožňující stejný daňový režim jako u jiných forem přeměn společností, tj. využití výhod spočívajících zejména v možnosti převzít právním nástupcem daňovou ztrátu, položky odčitatelné od základu daně, rezervy a opravné položky. Současně bude umožněno využít zmíněných výhod vedle akciových společností a společností s ručením omezeným také evropským družstevním společnostem.
Osvobození dividend a kapitálových zisků
Stávající osvobození dividend garantované směrnicí Rady č. 90/435/EHS se rozšiřuje i na dividendy vyplácené dceřinými společnostmi ze třetích států, s nimiž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, pokud dceřiná společnost podléhá dani z příjmů se sazbou alespoň 12%. Osvobozeny budou také příjmy z převodu majetkových účastí v dceřiných společnostech, za obdobných podmínek jaké platí pro osvobození dividend. Odstranění nepřiměřeného přenášení podnikatelských rizik formou uplatňování daňově uznatelných rezerv v pojišťovnictví Od zdaňovacího období započatého v roce 2008 dochází k eliminaci daňově uznatelných nákladů v podobě tvorby vyrovnávací technické rezervy a jiných technických rezerv v pojišťovnictví, které nemají z daňového hlediska přímou věcnou souvislost s konstrukcí základu daně ani jednoznačnou časovou souvislost s příslušným zdaňovacím obdobím. V oblasti pojišťovnictví tak již nebude platit princip, že jakákoliv účetní technická rezerva se automaticky stává v plné výši rezervou daňovou.
Zpřísnění tvorby daňově uznatelných opravných položek k pohledávkám, které nejsou řešeny soudně
Zpřísnění spočívá v rozdělení pohledávek dle jejich rozvahové hodnoty. Zavádí se kategorie „významných pohledávek“ nad 200 000 Kč, u níž je vyloučena jakákoliv tvorba opravných položek bez toho, aby byla pohledávka řešena soudním, rozhodčím či správním řízením. Dochází tak k omezení spekulativní tvorby opravných položek ke sporným či fiktivním pohledávkám značných hodnot. Toto zpřísnění se použije poprvé pro tvorbu opravných položek, která započala po 1. 1. 2008. Z toho vyplývá, že opravné položky vytvořené v souladu se zákonnou úpravou do konce roku 2007 nebude nutné rozpouštět.
Zrušení možnosti daňového odpisu pohledávek splatných do 31.12.1994
Vzhledem k tomu, že s ukončením platnosti daňového řešení pohledávek splatných do 31.12.1994 se již při jeho konstrukci a její následné aktualizaci počítalo při jeho maximálním využití do 31. 12. 2001, ztrácí možnost jejich odpisu reálné opodstatnění.
Editační povinnost
Od zdaňovacího období započatého v roce 2008 se rozšiřuje editační povinnost pro správce daně (pro poplatníky možnost požádat o závazné posouzení) o další čtyři okruhy (do konce roku byla editační povinnost aplikována pouze v oblasti převodních cen a při uplatňování daňové ztráty po podstatné změně ve složení společníků). Nově bude moci poplatník požádat správce daně o závazné posouzení i ke způsobu uplatnění ztráty po provedené přeměně společnosti nebo po převodu podniku, ke způsobu rozdělení nákladů především právnických osob, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání s cílem jejich správného přiřazení ke zdanitelným příjmům a příjmům, které zdanění nepodléhají, dále k zásahům do majetku, zda se jedná o opravu majetku nebo jeho technické zhodnocení, a konečně k posouzení nákladů na výzkum a vývoj pro účely zjištění výše odpočtu od základu daně. V oblasti zdanění příjmů fyzických osob bude možné požádat o závazné posouzení k rozdělení nákladů fyzických osob, které využívají nemovitosti jak pro podnikání, tak i pro soukromé účely. Pokud poplatník využije možnosti požádat správce daně o závazné posouzení, bude muset uhradit poplatek, který byl sjednocen pro všechna závazná posouzení na částku 10 000 Kč.