Proč sledovat daňové změny?
štítky Daně Právo Zaměstnání čtení na 3 minuty
Ať chceme nebo nechceme, tak daňové změny se dotýkají peněženek všech občanů. Vyšší přímé daně ze mzdy snižují naší čistou mzdu, vyšší přímé daně pro firmy zhoršují finanční situaci firem a vyšší nepřímé daně nám prodražují každodenní nákupy. Majetkové daně ovlivňují naše investování. Daňovou legislativu je potřeba sledovat, zvlášť, když v některých případech se z dané transakce daň platí a v jiných případech nikoliv.
Většina lidí chce odvádět na daních co nejméně, proto je potřeba optimalizovat rodinnou daňovou agendu. Finanční rozhodnutí je vhodné plánovat i s ohledem na placení daní.
Související
- Zaměstnanci by měli co nejvíce využívat všech daňových slev a daňových zvýhodnění, které mohou uplatnit (např. odpočty na dani z příjmu fyzických osob u životního pojištění, penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření).
- Rovněž je možné snižovat přímé odvody na povinných daňových odvodech (dani z příjmu fyzických osob, sociálním a zdravotním pojištěním) volbou práce na dohodu o provedení práce pro přivýdělek. Když je měsíční odměna u dohody o provedení práce 10 tisíc Kč a nižší, potom se z dohody o provedení práce neplatí sociální a zdravotní pojištění, zaměstnanec ani zaměstnavatel. Přímé odvody jsou v tomto případě nižší než při práci na standardní pracovní poměr.
- OSVČ mohou ušetřit již volbou, zdali povedou účetnictví, daňovou evidenci nebo uplatní výdaje paušálem, jestliže nemusí např. vést účetnictví povinně ze zákona. Další možností, jak může rodina ušetřit na povinných daňových odvodech je převedení části příjmu na manželku nebo děti formou spolupráce.
Na daňových platbách šetří většina občanů i během dovolené, když tankují benzín nebo naftu v zemích s nižšími cenami pohonných hmot. Přičemž právě spotřební daň u pohonných hmot výrazně ovlivňuje konečnou cenu benzínu a nafty.
Daně ovlivňují rozhodování firem
Nejsnadněji šetří na daních velké národní firmy, které vyrábí, nakupují, působí v zemích s nízkými daněmi, protože je to pro ně finančně nejvýhodnější. Prostor pro zvyšování daňové zátěže mají vyspělé země omezený, neboť vysoké daňové sazby hlavních daní podporují stěhování velkých společností do zemí s nižšími povinnými daněmi. Vysoké daňové zatížení rovněž podporuje šedou ekonomiku.
- Stěhování firem do „daňových rájů“ nabírá v posledních letech ve většině zemí na oblibě. V některých „daňových rájích“ (především malé ostrovní státy) se totiž neplatí téměř žádné daně.
- Mnohé firmy však nevyžadují pouze nízké daně, ale rovněž dostatečnou legislativní ochranu, výborné podnikatelské prostředí (kvalifikované zaměstnance, fungující veřejnou správu, výbornou infrastrukturu, dostatek kvalitních dodavatelů v dostatečné blízkosti firmy, minimální povinnou administrativu či fungující justici). Rovněž by sídlo společnosti mělo vzbuzovat dostatečný respekt a renomé u obchodních parterů. V posledních letech tak stoupá obliba Lucemburska, Singapuru, Nizozemí nebo Hongkongu.
Sledování daní není záležitostí pouze firem
Čím nižší daně zaměstnanec, firma či živnostník platí, tím vyšší má čistý příjem, ze kterým může libovolně manipulovat. V některých případech přitom je možné celkovou daňovou povinnost ovlivnit, proto je dobré daňové změny sledovat a přizpůsobit se jim. Pro placení většiny daní totiž platí různé výjimky, osvobození nebo slevy. Státy podporují některými daňovými odpočty např. finanční produkty (v Česku životní pojištění, penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření). Využíváním výhod, které daňová legislativa nabízí, optimalizuje svoji daňovou povinnost rodina i firma.
Další články k tématu Platíme daně