Daň i z vlastního majetku? Ano.
štítek Daně čtení na 3 minuty
V týdenním tématu se věnujeme otázce českého daňového systému. Na pořadu dne jsou dnes daně majetkové. Co vše spadá do této kategorie daní?
Daně z majetku jsou dalším typem daní, které v rámci české daňové soustavy spadají mezi daně přímé. Jsou to jedny z nejstarších daní v českém právu, které neprošly výraznými změnami. Příjmy z těchto daní nejsou příliš velké, nicméně jsou stálé. O těchto daních hovoříme spíše jako o daních doplňkových.
Související
Daň z nemovitosti
Tuto daň upravuje zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, který je rozdělen do dvou částí – daň z pozemků a daň ze staveb.
Daň z pozemků
Předmětem daně jsou pozemky na území České republiky vedené v katastru nemovitostí. Poplatníkem daně se stává vlastník pozemku. Je-li vlastníkem stát, pak je to organizační složka státu, či právnická osoba, které bylo uděleno právo trvalého užívání. V zákonem vymezených případech je poplatníkem případný nájemce pozemku.
Základ daně je určen rozdílně podle toho, o jaký pozemek se jedná. Stejně je tomu také v případě konkrétní sazby daně. V zákoně uvedeno v paragrafech 5 a 6.
Daň ze staveb
Předmětem daně jsou stavby na území České republiky. Poplatníkem daně, stejně jako v případě daně z pozemků, je vlastník, popřípadě organizační složka státu nebo právnická osoba. V některých případech také nájemce.
Princip stanovení základu daně je také stejný jako u pozemků – liší se dle typu stavby. Stejně tak i sazba daně. Vymezeno v paragrafech 10 a 11.
U obou výše zmíněných daní je možné uplatnit odečitatelné položky.
Daň silniční
Další majetkovou daní je daň silniční, která se vztahuje na motorová vozidla a přípojná vozidla, která jsou registrována v České republice a jsou používána k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Daň je upravena zákonem č. 16/1993 Sb., o silniční dani.
Poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která je provozovatelem vozidla. Poplatníkem se ale také stává zaměstnavatel, který vyplácí zaměstnanci náhrady za použití osobního vozidla.
Základem daně je zdvihový objem motoru v cm³ u osobních automobilů, součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav u návěsů a největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel. Od těchto kategorií se odvíjí výše dané sazby. Vymezeno v paragrafu 6.
Daň dědická, darovací a daň z převodu nemovitosti
Tyto tři daně jsou posledními typy daní, které spadají do kategorie majetkových daní. Upraveny jsou zákonem č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitosti.
Daň dědická
Poplatníkem této daně se stává dědic, který nabyl dědictví nebo jeho část díky závěti, ze zákona nebo z obou těchto důvodů. Předmětem daně jsou věci nemovité, byty a nebytové prostory a dále věci movité, cenné papíry, peněžní prostředky, pohledávky, majetková práva a jiné majetkové hodnoty. Základem daně je cena majetku snížená o povolené položky, jako jsou např. dluhy.
Daň darovací
Poplatníkem daně je tzv. nabyvatel daru. Výjimku představuje situace, kdy nabyvatel je fyzická osoba bez trvalého pobytu v tuzemsku, či právnická osoba, která nemá sídlo v tuzemsku. V těchto případech je poplatníkem daně dárce. Předmětem daně je bezúplatné nabytí majetku, kterým rozumíme nemovitý i movitý majetek, ale i jiný majetkový prospěch. Základem daně je cena darovaného majetku snížená o položky určené v zákoně.
Daň z převodu nemovitostí
Poplatníkem daně je převodce, tedy prodávající. V některých případech se však poplatníkem stává nabyvatel. Jak převodce, tak nabyvatel se současně stávají poplatníky daně v případě výměny nemovitostí. Předmět daně zákon vymezuje jako úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem. Dále je to také výměna nemovitostí, která je bráno jako jeden převod a daň se vybere z převodu té nemovitosti, z jejíhož převodu je daň vyšší. Základ daně podrobně vymezuje paragraf 10.
Další články k tématu Daně v ČR