Jak profitovat na růstu těžby ropy v USA? Část první.
štítky Investice Politika Stalo se čtení na 2 minuty
Břidlicová formace Eagle Ford se rozprostírá jižně od San Antonia v Texasu a lidé žijící poblíž se mohou sami denně přesvědčovat, jaký dopad na lokální ekonomiku má rostoucí těžba ropy. Růst mezd, snižování nezaměstnanosti, rostoucí trh s nemovitostmi, spolu s růstem spotřebitelské důvěry, to vše se projevuje v důsledku přítomnosti obřích ropných firem, jako je Schlumberger a Halibarton v oblasti.
Po dlouhých desetiletích dovozu ropy to vypadá, že se USA nacházejí jenom několik let od bodu, kdy dojde obrácení směru, a USA začnou ropu vyvážet. Hlavní příčinou tohoto obratu je těžba ropy z břidlic, nejenom v Texasu, ale i v dalších nalezištích napříč celými USA. V roce 2005 USA importovaly 13,5 milionů barelů ropy denně, to je skoro dvě třetiny své poptávky. Koncem roku 2012 by měl dovoz ropy poklesnout na 8,6 milionů barelu ropy denně, což je pokles ke zhruba polovině současné spotřeby.
Související
Do roku 2020 by se měl rozdíl mezi dovozem a domácí produkcí vyrovnat.
Zvyšování produkce ropy v posledních letech postupuje takovým tempem, že se podle Credit Suisse USA zůstanou nejrychleji rostoucím producentem ropy nejméně do roku 2015. Předpokládaný nárůst produkce ve výši 4 miliony barelů denně je zhruba třikrát vyšší než v Iráku a skoro čtyřikrát vyšší než v Brazílii, Kanadě a Rusku.
Rok 2012 se možná stane rokem, kdy si svět začne uvědomovat, jak významný přínos přinesla Severní Amerika k celkové světové těžbě ropy. International Energy Agency (IEA) uvádí, že USA by se mohly do roku 2020 stát největším producentem ropy a překonat tak Saudskou Arábii.
EIA očekává, že v roce 2020 bude tvořit světová produkce ropy 96 milionů barelů ropy denně. Očekává se, že na této produkci by měly USA mít podíl 10%. Pokud to srovnáme s úrovní dnešní produkce ve výši 87,4 milionů barelů ropy denně a pokud vezmeme v úvahu předpokládaný pokles těžby v současných nalezištích ve výši 10,5 milionů barelů, vidíme, jak velkým přínosem zvyšování produkce v Severní Americe může být.
Je třeba ještě podotknout, že nová naleziště ropy ve světě nenaplňují zcela očekávání. Financial Times uvedl, že země jako, Brazílie, Rusko, Irák a Kazachstán měly díky novým nalezištím zcela „překreslit světovou mapu ropy prudkým zvýšením produkce během následujících dvaceti let“. Nicméně ropné ložisko Kashagan v Kazachstánu „největší nalezené ložisko ropy v historii za posledních čtyřicet let“, jak uvádí list, začne produkovat ropu po několikaletém zdržení až během příštího roku s odhadovanou produkcí 150 tisíc barelů ropy denně, s růstem na 300 tisíc barelů, což je však hluboko pod prognózovaným cílem 1,5 milionů barelů ropy denně.
Zdroj: Frank Holmes