Nízké ceny uhlí budou pravděpodobně ještě nižší. Jakým firmám to zlomí vaz?
štítky Investování Osobní finance čtení na 4 minuty | přečteno 17×
V letošním roce ucítily uhelné společnosti propad na cenách uhlí snad nejvíce v celé historii. Důvodů je několik, ale mezi ty nejdůležitější patří velmi nízká cena zemního plynu, který může uhlí částečně alternovat jako energetický zdroj. Dále pak se jedná o stále nekončící zpomalování čínské ekonomiky stejně jako ekonomiky v Eurozóně. Většina velkých společností s tím nebude mít s velkou pravděpodobností dlouhodobý problém, ale vydrží tento tlak také menší hráči na trhu? Příkladem k zamyšlení mohou být dvě v současné době velmi „problémové děti“ James River Coal a Patriot Coal.
Můžeme tuto situaci například připodobnit ke krizi v hypotečním pojišťovnictví v loňském roce. Některé z hypotečních pojišťoven v tom období zkrachovaly a výborným příkladem této úvahy může být PMI Grop (PPMIQ), která také těsně před samotným krachem zaznamenala v krátkém euforickém záchvatu investorů poměrně výrazný nárůst, než se stala obětním beránkem velkým pojišťovacích společností. Bude některá z výše zmíněných společností následovat její cestu a stane se obětním beránkem v uhelném odvětví? Není to vůbec jisté, ale faktem je, že se může přihodit nepříznivých událostí pro uhelné společnosti, než se ze současného trendu vymaní a začnou vracet na normální ceny.
Minulý týden se po dlouhé době na trh dostavily pozitivní informace související s cenami uhlí. Firmy z tohoto sektoru začaly následně výrazně posilovat a odrazily se z minim posledních let, některé dokonce z minim historických. Neočekávaně totiž narostla poptávka v Evropě a horké léto ve Spojených státech si vyžaduje větší spotřebu uhlí pro provoz klimatizací. Právě JRCC a PCX v té chvíli narostly ze všech ostatních firem navázaných na těžbu uhlí nejvíce. Důvod však není žádný jiný, než že se svými cenami pohybovaly v té chvíli na hodnotách, které již avizovaly vysokou pravděpodobnost bankrotu. Investoři v té chvíli obrátili o stoosmdesát stupňů svou strategii a to když je PCX v podstatě fakticky před krachem.
Je důležité ale být i nadále velmi obezřetný. Existuje totiž několik důvodů, proč by se mohla situace i nadále vyvíjet negativním směrem a zrovna u obou diskutovaných firem se jedná o existenční rizika.
1) Makrodata z trhu práce, která vyšla za měsíc červen, byla pro investory výrazným zklamáním. Data ze zpracovatelských sektorů také nenadchla, což znamená méně potřebné energie a to včetně uhlí. V té chvíli klesly ceny všech komodit, včetně uhlí, ale větší nebezpečí pro uhlí se jeví právě v poklesu ceny zemního plynu, jelikož ten může uhlí konkurovat. V této situaci se tedy velkému množství spotřebitelů uhlí vyplatí právě na zemní plyn přecházet.
2) Situace v Eurozóně také zrovna dvakrát nenapomáhá a to i přes poslední stavy objednávek. Španělské a Italské výnosydluhopisů se stále pohybují pod těsně pod hranicí, která by byla pro obě země neúnosná pro plnění jejich závazků a potřebují tak stále vyšší finanční pomoc od členů EU, které mají ekonomiku „zdravou“. Jenomže jedna z nich, Finsko, hrozí nyní odchodem z Eurozóny. Je to sice asi prázdná hrozba, ale tak jako tak ukazuje, že situace v EU je stále ještě nedořešena, ne-li že začíná skutečně gradovat a bude muset dojít k dalším úsporným opatřením, která budou mít na poptávku po uhlí vliv, čímž budou ovlivňovat i jeho cenu. Vedle toho Evropská centrální banka snížila předminulý týden úrokové sazby, čímž poslala euro na dvouletá minima vůči dolaru a tak i zkomplikovala vývoz amerických společností do Evropy.
3) Čínská a Indická ekonomika jsou již v několika měsíčním poklesu, Čína vedle toho stále výrazně omezuje nákupykomodit.
4) Mongolsko chystá otevřít těžbu svých uhelných zásob pro nadnárodní firmy. Jedná se o tolik uhlí, že by to mohlo srazit ceny o řadu procent. Jedno z jeho netknutých nalezišť uhlí, které se nalézá v poušti Gobi, je vůbec největším na světě a černé zlato v něm ukryté by stačilo na pokrytí současné čínské spotřeby na 50 let.
5) V BHP padlo po stávkách usnesení, že se opět začne zvyšovat těžba a tím se samozřejmě začnou zvedat i zásoby, což pro ceny uhlí není vůbec pozitivní a jako na poslední kapku se můžeme podívat na poslední hodnocení ratingové agentury S&P, která všechny tyto firmy poslala do negativního výhledu a zrovna dvě diskutované firmy poslala do ratingů prakticky bankrotových – PCX z B na CCC a JRCC pak z B na CCC+.
Pokud se bude situace vyvíjet tímto nepříznivým směrem, potom můžeme u investorů najít spíše než chuť dosáhnout na neuvěřitelné zisky extrémní strach, který by mohl poslatakcie menších společností doslova na dno propasti. Není sice jisté, že se tak stane a všechna rizika spíše mluví ve prospěch opatrnějšího přístupu.
Kamil Beran Zdroj: Adam Gefvert, nezávislý konzultant