Nový zákon zrychlí převod peněz a ruší i poplatky
štítek Účty čtení na 2 minuty
Klienti tuzemských bank budou mít od listopadu zrušení účtu nebo měsíční výpis z účtu zdarma. Zároveň by měly být zkráceny lhůty pro převod peněz mezi účty, a to ze tří na dva dny. Změny jsou výsledkem nového zákona o platebním styku, který od listopadu sjednocuje pravidla v celé EU. Odborníci ovšem upozorňují, že výklad nového zákona je v řadě případů nejednoznačný, což může vést k řadě problémů a sporů.
Banky jsou na nový zákon podle svých vyjádření na nový zákon připraveny. Některé finanční ústavy dokonce řadu opatření uvedených v zákonech již zavedli dříve. Jde například o rychlejší připisování příchozích plateb na účet nebo zablokování platební karty zdarma. Některé banky si dosud účtují poplatek za zrušení účtu nebo za měsíční výpis z účtu.
Ovšem například povinnost banky informovat jednou měsíčně o pohybech na účtu zdarma je podle odborníků jedním ze sporných ustanovení zákona. „Někdo tvrdí, že poskytnutí informací je zveřejnění na internetu. Jiný zase může tvrdit, že musí být informace zaslány poštou,“ upozornil nedávno například finanční arbitr František Klufa. Mezi další nedostatky pak prý patří i například definování podvodného jednání nebo bankovního dne.
I podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je do určité míry problematická povinnost zdarma klientovi poskytnout výpis z účtu. „Z hlediska bank se jedná o opatření, které s sebou ponese nikoliv nevýznamné náklady. A z právního pohledu mohou vznikat i spory o to, co znamená „zpřístupnit data“,“ uvedl.
Celkově ovšem nový zákon Hatlapatka vnímá pozitivně. Největší význam podle něj bude mít snížení zodpovědnosti držitele platební karty za neautorizovanou platbu. Zrychlení transakcí je podle něj rovněž pro klienty přínosné, na druhou stranu v praxi již mnoho finančních domů používá kratší lhůty, takže někteří klienti změnu ani nemusí podle Hatlapatky zaznamenat.
Cílem zákona je také upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.
Výběr novinek, které přináší nový zákon o platebním styku:
- Zkrácené lhůty pro platební transakce (převod peněz mezi účty zkrácen ze tří dnů na dva)
- Blokace platební karty zdarma
- Za transakce provedené ztracenou kartou ručí nově majitel karty pouze do 150 eur (vyjma podvodného jednání či hrubé nedbalosti klienta, příp. neprovedení blokace karty bankou)
- nová pravidla pro provádění inkas – například bude možné následně odvolat již provedenou platbu
- Informovat o transakcích na běžném účtu musí banka nejvýše v měsíčním intervalu. Banky musejí tuto službu poskytovat jedním kanálem zdarma.
- Výpovědní lhůta smlouvy o běžném účtu nesmí být delší než jeden měsíc
- Po ročním vedení účtu zrušení účtu provede banka zdarma
- Zákon mění den platby – nebude to již den odeslání platby z účtu plátce, ale den připsání ve prospěch účtu poskytovatele příjemce (nikoliv přímo účtu příjemce).
- Úprava dohledu pro nebankovní poskytovatele platebních služeb
- Širší působnost finančního (sjednání rozhodčí doložky nevylučuje pravomoc arbitra, zrušen limit na možné spory řešené arbitrem do výše 50.000 EUR)
Zdroj: Finanční noviny, ČTK