MPSV zrušilo desítky licencí personálních agentur
čtení na 2 minuty
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zrušilo desítky licencí personálních agentur a spolu s ministerstvem vnitra (MV) stovky dalších licencí prověřuje. Napsaly to pondělní Hospodářské noviny (HN). Donedávna rostoucí počet licencí pro zprostředkovatelské práce tak začal naopak klesat.
V celém Česku sice letos podle listu přišly o pracovní povolení desítky tisíc cizinců, ale agentury, které žijí z jejich práce, z trhu neodcházejí. O to ostřeji se podle listu nyní bojuje o zbylou pracovní sílu a zisky, které zajistí přežití agentur v době krize. Zvítězí ten, kdo co nejvíc ušetří na daních nebo odvodech. Podle posledních údajů MPSV v Česku pracuje 252.000 zahraničních zaměstnanců, což je o 32.500 méně než začátkem roku, uvedly HN.
Jen za letošní první čtyři měsíce úřady práce udělily pokuty za 11,5 milionu korun, což je skoro dvojnásobek celkové loňské sumy. Kontroly ze strany úřadů práce přitom zesilují. V dubnu jejich počet dosáhl poloviny celkového loňského množství. „Výrazně jsme také zpřísnili oproti minulým rokům oblast udělování povolení ke zprostředkování práce,“ řekla listu mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.
V Česku je nyní vydáno 2226 licencí pro zprostředkovatelské firmy, o 20 méně oproti letošnímu únoru. Desítky žádostí už letos MPSV spolu s MV zamítlo. Podle šéfa Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboše Rejchrta je nejvyšší čas přijmout skutečně účinná opatření. Asociace sdružuje přední agentury typu Grafton, Trenkwalder, Start a další, pro které pochybní a kvůli daňovým úsporám dumpingově laciní zprostředkovatelé práce představují nepříjemnou konkurenci.
Asociace vypracovala spolu se zástupci ministerstev návrh opatření, která mají ještě více omezit praktiky pochybných zprostředkovatelů práce. Například zpoplatnit žádosti o licence, které by měly platit jen rok místo dosavadních tří. Zástupci agentur usilujících o licence by měli skládat odborné zkoušky. Za porušení pracovněprávních vztahů by měl stát postihovat i firmy, do kterých agentury dělníky dodávají a které najaté lidi přímo nezaměstnávají.
Česká vláda by se mohla alespoň částí těchto změn zabývat ještě letos, napsaly pondělní HN.
Zdroj: Finanční noviny