Zemědělci kvůli mléku "obklíčili" ministry EU
štítek Nakupování čtení na 2 minuty
Tisíce farmářů „vyzbrojených“ transparenty a vlaječkami i s traktory a další těžkou zemědělskou technikou dnes zaplavily okolí lucemburského sídla Rady EU. U příležitosti setkání ministrů zemědělství států EU zde protestují proti situaci v zemědělství a hlavně na trhu s mlékem.
Na místě už se odehrálo několik střetů, při nichž přítomní policejní těžkooděnci použili i vodní děla. Rozlícení farmáři rozlévali mléko a zapalovali balíky slámy. Tu také házeli po strážcích pořádku, kterých bylo v okolí sídla Rady EU nejméně několik desítek. Farmáři k budově přivezli živé krávy, odpalovali také dělobuchy a zapalovali pneumatiky.
Mezi jejich šiky jsou i Češi. „Přijeli jsme kvůli tomu, v jakém stavu je dneska zemědělství,“ řekl ČTK Lubomír Pisk ze zemědělského družba Kouty na Třebíčsku. „V takovýchto podmínkách, jako jsou nastaveny dneska, se zemědělství dělat nedá,“ prohlásil s tím, že neúnosné je třeba to, že farmáři na produkci mléka nyní prodělávají 25 procent. „To prostě nejde,“ podotkl.
Farmáři chtějí, aby unie změnila nastavení mléčných kvót nebo jim kvůli situaci na trhu finančně pomohla. Zemědělci by rádi, kdyby blok výrobní kvóty snížil. V současnosti ale zatím naopak rok od roku narůstají a v roce 2015 by měly být zrušeny úplně. Zemědělci tvrdí, že to snižuje výkupní ceny mléka a je pro ně likvidační. Pokud by výrobní kvóty byly nižší, ceny by pak prý byly vyšší.
„Výrobní cena mléka je někde kolem osmi korun a prodáváme ho pod šest. Jak dlouho u nás budou krávy, jak dlouho budeme mít vlastní potraviny a budeme nezávislí na tom, abychom je museli dovážet?“ dodal jeden z desítek rozhořčených Čechů, kteří do Lucemburku dorazili.
O situaci dnes jednají pod vedení českého zástupce Jakuba Šebesty ministři zemědělství zemí EU. Snížení kvót ale zatím očekávat nelze, potvrdil ČTK Šebesta, který se zástupci farmářů hovořil. Dnes je spíš možné očekávat, že se ministři zemědělství budou bavit o možnosti rozšíření intervenčních nákupů či posílení podpory vývozu mléčných výrobků.
„Češi se k tomu otočili zády,“ ohodnotil české předsednictví EU a jeho snahy řešit krizi v zemědělství další z farmářů Vladimír Basovník ze společnosti ZEAS Nedakonice. Je prý třeba udělat něco s tím, jak velké řetězce a supermarkety tlačí na nízké výkupní ceny. „Supermarkety někdo musí uvázat na řetěz, pokud někdo nechce, aby nějaký pitomec zase nevystřelil z Aurory, tak je potřeba je uvázat na řetěz,“ dodal pro ČTK.
Jeho kolegové z dalších zemí mezitím zablokovali některé příjezdové cesty do Lucemburku, čímž způsobili velké zácpy a problémy řadě řidičů. Na jednom z valníků například visela oběšená podobizna eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischerové-Boelové.
Zdroj: Finanční noviny, ČTK