Jak může být ukončen pracovní poměr?
štítky Právo Zaměstnání čtení na 3 minuty | přečteno 1087×
Pracovní poměr musí být vždy ukončen v souladu se zákoníkem práce. Při podání výpovědi běží dokonce výpovědní lhůta, která se od června ve většině případů zkrátila. Kdy může dát výpověď zaměstnanec a kdy může dát výpověď zaměstnavatel?
Zákonné podmínky a pravidla pro podání výpovědi jsou uvedeny v § 50 a následujících zákoníku práce č. 262/2006 Sb. v platném znění. Výpověď musí být vždy podána písemně, jinak se k ní nepřihlíží.
Související
Zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu
V zaměstnání může zaměstnanec skončit z libovolného důvodu. Zaměstnanec může podat výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo dokonce bez uvedení důvodu, což je v praxi častější.
Praktický příklad
Pan Martin již nechce u stávajícího zaměstnavatele XY nadále pracovat, a proto mu doručí písemnou výpověď. V písemné výpovědi pouze uvede své kontaktní údaje a napíše, že k dnešnímu dni podává výpověď a tento dokument podepíše a odevzdá zaměstnavateli, přičemž si nechá jedno vyhotovení výpovědi zaměstnavatelem potvrdit, že bylo odevzdáno. Pro napsání výpovědi nejsou stanovena žádná pravidla a může být samozřejmě napsáno i vlastní rukou. S napsáním výpovědi není nutné se obracet na právníka.
Výpovědní důvody zaměstnavatele
Naproti tomu zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze pro důvody taxativně vyjmenované v § 52 zákoníku práce. Zaměstnavatel ani po legislativních změnách nemůže dát zaměstnanci bezdůvodnou výpověď. V praxi je nejčastějším výpovědním důvodem nadbytečnost zaměstnance (§ 52, písmeno c) zákoníku práce). V písemné výpovědi musí přitom zaměstnavatel důvod výpovědi skutkově vymezit, aby nebylo možné jej zaměnit s jiným důvodem.
Výpovědní lhůta je dvouměsíční
Před legislativními změnami platila dvouměsíční výpovědní lhůta, která začala běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím doručení. Od června běží dvouměsíční výpovědní lhůta ihned po jejím doručení. V praxi to znamená, že se výpovědní lhůta zkrátila, zejména v případech, kdy je výpověď podávána začátkem příslušného měsíce. Faktické zkrácení výpovědní lhůty je výhodné zejména pro zaměstnavatele, přínosné je však i pro zaměstnance, kteří si našli lepší pracovní uplatnění a mohou tak rychleji přejít k novému zaměstnavateli.
Praktický příklad
Pan Michal podá v zaměstnání výpověď 12. června. Vzhledem k tomu, že v § 51 je uvedeno, že výpovědná doba začíná dnem, kdy byla doručena druhé smluvní straně a končí dnem, který se s tímto dnem číslem shoduje (po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty), tak výpovědní lhůta skončí dnem 12. srpna. Před legislativními změnami končila až koncem srpna. Pan Michal tedy skončí v zaměstnání dříve.
Odvolání výpovědi je možné, ale…
V případě, že si zaměstnavatel, který podal výpověď nebo zaměstnanec, který podal výpověď, svůj postoj rozmyslí, tak je možné výpověď odvolat. Podmínkou však je, že s odvoláním musí souhlasit i druhá smluví strana. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním přitom musí být písemně.
Nejrychlejší ukončení zaměstnání? Vzájemná dohoda
Pracovní poměr může skončit i vzájemnou dohodou. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou na rozvázání pracovního poměru, tak končí pracovní poměr sjednaným dnem. Vzájemnou dohodou je tak možné pracovní poměr ukončit velmi rychle. I dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná a každá smluví strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.