Poradna: Bude mi pro důchod stačit odpracovaných 20 let?

štítek Penze čtení na 3 minuty

foto: Canva, ilustrační fotografie

Simona: Do důchodu půjdu za dva roky. Nyní jsem zaměstnaná a platím daně. Několik let jsem však byla v domácnosti, protože manžel podnikal a bylo nutné se postarat o domácnost a děti. Počítala jsem si to a při odchodu do důchodu budu mít odpracovaných necelých dvacet roků. Je to dostatečný počet let, aby mi byl přiznán důchod? Jaký důchod mohu očekávat?

Pro přiznání starobního důchodu je nutné získat minimální dobu pojištění. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán. Dosažení důchodového věku tedy nestačí, získání minimální doby pojištění je druhou zákonnou podmínkou pro pobírání starobního důchodu na účet.

Minimální doba pojištění u řádného a předčasného důchodu

Pro přiznání řádného starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Pro přiznání předčasného důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 40 let.

Co se počítá do doby pojištění?

Do doby pojištění pro důchodové účely se však započítávají nejenom odpracované roky, kdy bylo z příjmu odváděno sociální pojištění, ale i tzv. náhradní doby pojištění. Zdali tedy splníte minimální dobu pojištění bude záležet, jak vysoké období náhradních dob pojištění se Vám bude počítat.

Důchodová záludnost práce na DPP

Pro započtení doby pojištění ze zaměstnání je skutečně nutností, aby bylo z příjmu placeno sociální pojištění, což např. před rokem 2012 nebylo splněno u dohody o provedení práce bez ohledu na výši hrubé měsíční odměny a od roku 2012 u hrubé měsíční odměny ve výši 10000 Kč a méně. Např. ze zkráceného úvazku se sociální pojištění platí vždy a práce na zkrácený úvazek se vždy započítává do doby pojištění.

Náhradní doby pojištění

Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek.

Nutnost znalosti průběhu pojištění

Bez detailní znalosti Vašeho průběhu pojištění Vám tedy nejsme schopni říci, zdali splníte podmínku minimální doby pojištění či nikoliv. Rozhodovat bude ve Vašem případě zápočet za tzv. náhradní doby pojištění.

Dobrovolné důchodové pojištění

Do doby pojištění se rovněž započítávají období, která byla pojištěna formou dobrovolného důchodového pojištění. Pokud jste během období, kdy jste se starala o domácnost, bala důchodově pojištěna právě formou dobrovolného důchodového pojištění, potom budete mít rovněž získanou vyšší dobu pojištění.

Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění

V případě nedostatečné doby pojištění je možné se při splnění zákonných podmínek dopojistit formou dobrovolného důchodového pojištění i zpětně. Legislativou je však zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění omezena, záleží na konkrétním průběhu pojištění.

Zjištění skutečné doby pojištění

Jako první krok Vám doporučuji si zjistit Vaši skutečnou dobu pojištění, tj. včetně náhradních dob pojištění. Pokud nebudete splňovat podmínku minimální doby pojištění a bude možné využít dobrovolného důchodového pojištění, potom bude vhodné této legislativní možnosti využít. Vše samozřejmě v závislosti na Vašem skutečném průběhu pojištění.

Nízká doba pojištění = nízký důchod

Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. Při získání pouze minimální doby pojištění je nutné počítat zpravidla s podprůměrným důchodem, protože každý ukončený rok pojištění hraje při výpočtu starobního důchodu poměrně významnou roli.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí