Poradna: Jsem v předčasném důchodu, jak to budu mít s podnikáním v roce 2025?

štítek Penze čtení na 3 minuty

foto: Canva, ilustrační fotografie

Miroslav: V polovině letošního roku jsem odešel do předčasného důchodu, chtěl jsem si několik měsíců odpočinout a v příštím roce jsem si chtěl již trochu přivydělat na živnost. Jaké se na mě vztahují pravidla, když jsem v předčasném důchodu?

Předčasní důchodci mohou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, ale musí mít hrubý zisk do limitu pro neplacení sociálního pojištění. Předčasní důchodci totiž nesmí mít ke svému předčasnému důchodu příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění. Pobírat předčasný důchod a zisk z podnikání je tedy možné pouze za předpokladu, že je hrubý zisk do limitu.

Vedlejší samostatná výdělečná činnost

Výkon samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu je pro účely placení sociálního pojištění považován za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti a pokud je hrubý zisk do limitu, tak se sociální pojištění neplatí. Pro celý kalendářní rok 2025 bude přitom limitem hrubý zisk do 111736 Kč. Jedná se o hrubý zisk, tedy příjem ponížený o související výdaje.

Pozor na podnikání po část roku

V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti pouze po část roku je nutné počítat s tím, že limit pro neplacení sociálního pojištění se poměrně snižuje.

Žádná omezení v řádném důchodovém věku

Příjmová omezení pro předčasné důchodce platí do dosažení řádného důchodového věku. Následně lze mít již libovolně vysoké příjmy a k tomu pobírat starobní důchod.

Měsíční paušální režim není možný

Podnikající předčasní důchodci si nemohou daňové povinnosti plnit účastí v dobrovolném měsíčním daňovém paušálu, protože by v takovém případě nesplnili podmínku neúčasti na sociálním pojištění.

Nízký zisk – paušální režim se nevyplatí

Vstup do dobrovolného měsíčního paušálního režimu se při nižších příjmech při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Souhrnné daňové platby na dani z příjmu, sociálním pojištění a zdravotním pojištění jsou při nižším zisku z vedlejší samostatné výdělečné činnosti nižší, než by tomu bylo v případě účasti v prvním paušálním pásmu. Podnikající řádní starobní důchodci tedy zpravidla uplatňují roční výdajový paušál, což je zpravidla daňově nejvýhodnějším řešením.

Praktický příklad

Předčasný důchodce XY bude po celý rok 2025 vykonávat vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, přičemž bude mít roční příjem ve výši 240000 Kč a výdaje uplatní 60% výdajovým paušálem (ostatní živnost). Daňový základ bude tedy 96000 Kč (240000 Kč – (240000 Kč × 60 %). Pan XY bude mít hrubý zisk do limitu a bude moci současně pobírat předčasný důchod a hrubý zisk z podnikání.

Zdravotní pojištění se platí vždy

Zatímco sociální pojištění podnikající předčasní důchodci neplatí, protože musí mít hrubý zisk do limitu, tak zdravotní pojištění se platí vždy. Pro výpočet zdravotního pojištění není stanoven žádný limit pro jeho neplacení, a to ani v případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti. I když tedy budete mít za rok 2025 nižší hrubý zisk, tak platbě zdravotního pojištění se nevyhnete. Zdravotní pojištění se při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 %.

Praktický příklad

Pan YX bude po celý rok 2025 vykonávat vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, přičemž bude mít hrubý zisk ve výši 110000 Kč. Skutečný vyměřovací základ bude tedy 55000 Kč (110000 Kč × 50 %) a roční zdravotní pojištění bude 7425 Kč (55000 Kč × 13,5 %).

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí