Brzký prodej nemovitosti přináší daňové náklady

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 25. října 2018 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Jestliže není při prodeji nemovitosti dodržen časový test, tak příjem z prodeje nemovitosti podléhá dani z příjmu fyzických osob a takový příjem je nutné uvést do daňového přiznání jako příjem dle § 10 zákona o dani z příjmu. Špatné načasování při prodeji nemovitosti snižuje zisk z prodeje.

Od daně z příjmu fyzických osob je osvobozen příjem z prodeje nemovitosti, u které není splněna podmínka bydliště, pokud mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplynula pětiletá lhůta. V případě, že je u prodané nemovitosti splněna podmínka bydliště, tak se lhůta pro daňové osvobození zkracuje na dva roky.

 

Kdy lze zkrátit lhůtu?

Příjem z prodeje nemovitosti, ve které měl prodávající bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dva roky, je od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, pokud jsou získané prostředky použité na uspokojení vlastní bytové potřeby. Pro osvobození příjmu plynoucího manželům z jejich společného jmění stačí, když podmínku pro daňové osvobození splní jen jeden z nich (za podmínky, že majetek, kterého se daňové osvobození týká, není nebo nebyl zařazen do obchodního majetku jednoho z manželů).

 

Prodej zděděné nemovitosti

V případě prodeje zděděné nemovitosti se pětiletá lhůta zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovitosti prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitostí nabytých např. děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem.

 

Praktický příklad

Paní Válková zdědila dům po mamince. Paní Válková nemá se zděděným domem žádné vlastní plány a rozhodla se ho co nejrychleji prodat. Maminka paní Válkové žila v domě 15 let, proto i po velmi rychlém prodeji po dědictví nebude paní Válková z prodeje platit daň z příjmu.

 

Darování lhůtu nezkracuje

Při prodeji nemovitosti obdržené darem je ale nutné počítat s tím, že lhůta pro daňové osvobození se nezkracuje a při nedodržení časového testu podléhá takový příjem dani z příjmu fyzických osob.

 

Daňové přiznání

Zaměstnanci mající příjem z prodeje nemovitosti, který podléhá dani z příjmu fyzických osob, nemohou mzdovou účetní požádat o roční zúčtování daně a musí si sami podat daňové přiznání, protože mají mimo příjem ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu jiné zdanitelné příjmy vyšší než 6 000 Kč.  

Reklama

Další články tématu

Je život v podnájmu větší svoboda?

Rozumně se zadlužit kvůli kvalitnímu bydlení odpovídajícímu rodinné finanční situaci je správným...

Pozor na daňové platby

S koupí nemovitostí jsou spojeny i daňové povinnosti. Veškeré daňové platby je nutné zohlednit...

Co mít promyšlené před první prohlídkou?

Pořízení nemovitosti patří mezi nejzávažnější finanční rozhodnutí. Výběr nevhodné nemovitosti...

Využít služeb realitní kanceláře?

Prodejci nemovitosti mohou využít služeb realitní kanceláře nebo si prodat svoji nemovitost...

Témata

Co je dobré vědět o mzdě?

Pravidelně se zveřejňuje průměrná hrubá mzda. Pro zaměstnavatele je však důležitější údaj...

Daňová optimalizace

Při využití všech daňových slev, nezdanitelných položek a dalších legislativních opatření si lze...

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Kdy náleží odstupné?

Když obdrží zaměstnanec výpověď z důvodů, na kterých nenese vinu, tak mu náleží odstupné. Výše...

Dovolená zaměstnance

Zaměstnanci mají nárok na čerpání dovolené. Zákonem je stanovena minimální délka dovolené....

Reklama
Reklama

Výdajový paušál

Uplatnění výdajového paušálu za rok 2018

Výdaje ze samostatné výdělečné činnosti lze stanovit i výdajovým paušálem. Jedná se o velmi oblíbenou legislativní možnost. Jak vysoké výdaje je možné uplatnit? Jak je to při výkonu více činností? Jaké jsou limity za rok 2018?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.