Potvrzení od druhého z rodičů

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 7. listopadu 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat při výpočtu čisté měsíční mzdy pouze jeden z rodičů. Aby mohla mzdová účetní uplatňovat daňové zvýhodnění na děti, tak potřebuje nejenom kopii rodných listů dětí a případně potvrzení od školy o studiu, ale rovněž potvrzení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění neuplatňuje on.

Daňové zvýhodnění na děti je velmi efektivní podporou rodin s dětmi. Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daňovou povinnost, a když je vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu.  Pro čerpání daňového bonusu je nutné mít měsíční příjem alespoň ve výši poloviny minimální mzdy, v roce 2017 tedy 5 500 Kč. Aktuálně činí měsíční daňové zvýhodnění na první dítě 1 117 Kč, na druhé dítě 1 617 Kč a na třetí dítě 2 017 Kč. Od ledna 2018 dochází ke zvýšení měsíčního daňového zvýhodnění na první dítě o 150 Kč. I daňové zvýhodnění je možné uplatňovat při práci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

 

Doklady od druhého rodiče

Daňové zvýhodnění uplatňuje vždy jeden z rodičů. V případě, že ani jeden z rodičů nemá zdanitelné příjmy, tak daňové zvýhodnění neuplatní ani jeden z nich. Daňové zvýhodnění plní tedy i motivační funkci k přijmutí i hůře placeného zaměstnání. Jestliže druhý z rodičů pracuje, potom je potřeba doložit potvrzení od zaměstnavatele, že není daňové zvýhodnění při výpočtu čisté mzdy uplatňováno.  Jestliže druhý z rodičů je OSVČ, tak se doloží mzdové účetní čestné prohlášení. Když jsou oba rodiče zaměstnanci, tak je jedno, který z rodičů daňové zvýhodnění uplatní. Když má rodič vysoké příjmy, tak daňové zvýhodnění uplatní v plném rozsahu ke snížení vypočtené daně z příjmu. Při nižších příjmech vznikne nárok na daňový bonus. Celkový daňový efekt pro rodinu je však stejný.

 

Praktický příklad

Pan Straka má hrubou mzdu 15 000 Kč a paní Straková má hrubou mzdu 30 000 Kč. Manželé mají jednu dceru. Když daňové zvýhodnění na dceru uplatní pan Straka, tak bude jeho čistá mzda 13 522 Kč (bude čerpat daňový bonus ve výši 172 Kč) a čistá mzda manželky bude 22 740 Kč. V případě, že daňové zvýhodnění uplatní paní Straková, tak její čistá mzda bude 23 857 Kč a čistá mzda pana Straky bude 12 405 Kč. Počítáme s daňovým zvýhodněním ve výši 1 117 Kč dle legislativy roku 2017. V obou případech je čistý rodinný příjem manželů Strakových 36 262 Kč, nemění nic na tom skutečnost, že v prvním případě se čerpá daňový bonus a ve druhém nikoliv. Rozhodující je totiž celková částka daňového zvýhodnění a je jedno, zdali se v plném rozsahu využije ke snížení daně z příjmu (u vyšších mezd) nebo částečně i k čerpání daňového bonusu (u nižších mezd).

Reklama

Další články tématu

Daňové odpočty a daňové slevy

Zaměstnanci, kteří chtějí za celý rok uplatnit některý z daňových odpočtů nebo některou...

Čestné prohlášení manžela či manželky

Za celý kalendářní rok je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit vysokou...

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Jestliže za zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně a zaměstnanec má...

Podepsání růžového formuláře

Zaměstnanci zpravidla při nástupu do zaměstnání podepisují u zaměstnavatele růžový formulář –...

Témata

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Výdaje na dovolenou

Krásná a pohodová rodinná dovolená je cílem všech rodičů. Dovolená na dluh je však špatným...

Život s dluhy

Vysoké zadlužení je nepříjemné pro rodinu, firmu i stát. Nemožnost splácet závazky může vést k...

Prodej nemovitosti

Při dodržení časového testu je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických...

Čestné prohlášení a daně

Pro uplatnění některých daňových slev nebo důchodových nároků je potřeba doručit mzdové účetní...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky