Oba partneři mají být účastníky smlouvy o hypotečním úvěru

čtení na 4 minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Současné podmínky na trhu pro čerpání hypotečního úvěru jsou příznivé. Investice do vlastního bydlení je přínosná. Náklady na hypotéku jsou z důvodu daňového odpočtu o zaplacené úroky nižší, než se na první pohled zdá. Pro partnery je z daňového hlediska výhodné, když jsou oba účastníky smlouvy o hypotečním úvěru.

Pořízení vlastního bydlení je zodpovědným finančním krokem, který je podporován státem formou nižší daňové povinnosti. Když je hypotečním úvěrem řešena vlastní bytová potřeba, potom je možné si snížit daňovou povinnost o zaplacené úroky. Např. vlastní bytová potřeba není řešena pořízením chaty nebo chalupy. Zaplacené úroky z hypotečního úvěru patří mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ. „Základ daně je možné snížit až o 300 tisíc Kč za rok. Např. při zaplacených úrocích za celý rok ve výši 60.000 Kč se sníží výsledná daňová povinnost o 9.000 Kč. Daňová úspora činí 15 % z celkové částky zaplacených úroků z úvěru během roku,“ vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti finFOCUS.

S prokázáním zaplacených úroků není v praxi problém

Zaplacené úroky z hypotečního úvěru nesnižují daňovou povinnost během roku. Vždy až za celý rok. Daňový odpočet o zaplacené úroky z hypotečního úvěru se uplatní buď v daňovém přiznání, nebo ročním zúčtování, které provádí za zaměstnance jejich zaměstnavatel. „Zaplacené úroky z úvěru se dokládají potvrzením od banky, které ho automaticky zasílají začátkem roku. Živnostníci zaslané potvrzení přiloží k daňovému přiznání a zaměstnanci ho odevzdají mzdové účetní do 15. února,“ dodává Emil Brož. Přestože se od roku 2015 plánovalo snížení maximálního daňového odpočtu z 300 tisíc na 80 tisíc Kč, tak nadále zůstává maximální daňový odpočet i pro příští roky na současné úrovni 300 tisíc Kč. V případě, že se platí úroky z úvěru pouze po část roku, tak celkově uplatňovaná částka daňového odpočtu nesmí za každý měsíc překročit jednu dvanáctinu maximálního limitu 300 tisíc Kč.

Více účastníků hypoteční smlouvy

Z finančních, osobních i daňových důvodů je vhodné, aby byli účastníky smlouvy o hypotečním úvěru oba partneři. Když je více účastníků smlouvy o hypotečním úvěru, tak uplatní ze zákona daňový odpočet jeden z účastníků nebo každý účastník rovným dílem. Účastníci si tedy nemohou domluvit, že budou daňový odpočet uplatňovat v jiném než zákonném poměru. „I když dojde k rozchodu a jeden z bývalých partnerů splácí např. dvě třetiny hypotéky a druhý jednu třetinu hypotéky, tak může celý daňový odpočet uplatnit buď jeden z bývalých partnerů, nebo každý z poloviny,“ objasňuje Emil Brož.

Během let je možné měnit, kdo uplatní odpočet

V prvních letech zpravidla uplatňují partneři daňový odpočet v poloviční výši. Předpokladem je, že mají oba partneři dostatečný vlastní příjem, aby jim daňový odpočet snížil daňovou povinnost. Např. zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 10 000 Kč neplatí z důvodu uplatnění základní daňové slevy na poplatníka na dani z příjmu fyzických osob nic. V tomto případě by mu daňový odpočet o zaplacené úroky daňovou povinnost nesnížil. Během let však může dojít k situaci, že je partnerka na rodičovské dovolené, druhý z partnerů je dočasně nezaměstnaný nebo má přechodně nízký příjem. V těchto případech uplatní daňový odpočet za celý rok ten z partnerů, který má dostatečný příjem, aby daňový odpočet snížil daňovou povinnost. V některých letech je možné, aby daňový odpočet uplatnili oba účastníci smlouvy o hypotečním úvěru z poloviny, v jiných letech pouze jeden z účastníků v celém rozsahu. Partneři by si měli vždy propočítat, jak budou u daňového odpočtu o zaplacené úroky postupovat, aby si maximálně snížili daňovou povinnost.

Daňový odpočet může znamenat nárok na daňový bonus

Někteří občané mají více dětí, na které uplatňují daňové zvýhodnění. Z důvodu čerpání daňového zvýhodnění následně neplatí na dani z příjmu fyzických osob nic. Tito občané mnohdy tedy neuplatňují daňový odpočet o zaplacené úroky z hypotéčního úvěru během roku. Mylně si říkají, že na dani z příjmu fyzických osob nic neplatí, tak není potřeba si lámat hlavu s daňovým odpočtem úroků z úvěrů. I pro tyto občany má však uplatnění daňového odpočtu o zaplacené úroky z úvěru na vlastní bydlení během roku význam. Proč? Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob se nejdříve sníží základ daně o nezdanitelné položky. Tedy i o zaplacené úroky z úvěru na bydlení. Teprve poté se uplatňují daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Když se uplatní daňový odpočet o zaplacené úroky z úvěru na pořízení vlastního bydlení, tak budou mít tito občané nárok na daňový bonus. Nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob nic a ještě obdrží peníze od finančního úřadu. Když je vypočtená daň z příjmu fyzických osob nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok na daňový bonus ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a daní z příjmu fyzických osob.

O společnosti finFOCUS

finFOCUS je mladá inovativní poradenská společnost, která je složena z finančních specialistů s dlouholetou praxí na finančním trhu. Poskytuje pro tyto finanční specialisty největší produktové zázemí na trhu, servisní a marketingovou podporu, vzdělávání a kvalitní back office. Mise společnosti: „Chceme, aby klienti dokázali rozlišit na trhu poradenství od běžného prodeje produktů.“

Kontakty:

finFOCUS, s. r. o.

Jugoslávská 481/12

Praha 2

120 00

www.finfocus.cz

info@finfocus.cz

+420 725 581 581

+420 778 882 082

Tiskové zprávy FINFOCUS

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí