Rozvíjející se akciové trhy překonávají rozvinuté
čtení na 2 minuty
Hlavními tématy v posledních týdnech byl vývoj dění na východě Ukrajiny, eskalující situace v Iráku, kroky centrálních bank a některá zveřejněná makroekonomická data.
Několikadenního klidu na východě Ukrajiny využil nedávno zvolený prezident Porošenko k výměně ministra obrany a několika vedoucích představitelů armády a nové ofenzívě proti proruským separatistům. Toto dění však nemělo viditelný vliv na kapitálové trhy. Ani další ozbrojený konflikt, tentokrát v Iráku, nijak výrazně nepromluvil do vývoje hlavních akciových nebo dluhopisových trhů, a tak jsme byli svědky pouhého tříprocentního růstu cen surové ropy Brent.
Související
Na měnově politických frontách jsme byli svědky neménězajímavého dění. Americký FED opět snížil objem měsíčních objemů nákupů dluhopisů o 10 mld. USD na 35 mld. USD. Evropská centrální banka pak oznámila snížení základní úrokové sazby o deset bazických bodů na 0,15 procentního bodu, přičemž došlo k snížení depozitní sazby do záporného teritoria. Inflační tlaky v krátkém horizontu vidí ECB víceméně jako vyrovnané s rizikem dalšího poklesu cenové hladiny a pro podporu likvidity bank a zvýšení úvěrování připravuje již třetí program odkupů dluhopisů (LTRO).
Ani nová ekonomická čísla nenaznačila výraznější změnu trendu oproti předešlým měsícům. Americké HDP za první čtvrtletí bylo revidováno dolů, avšak předstihové ukazatele, spotřebitelská důvěra nebo trh práce nadále potvrzovaly, že ekonomické oživování není nikterak ohroženo. To potvrdila i guvernérka FEDu, která zároveň mírně snížila odhad růstu americké ekonomiky pro letošní rok. Z Eurozóny potěšily maloobchodní tržby nebo údaje z průmyslu.
To vše vedlo k solidním ziskům globálních akciových trhů, jež si připsaly zajímavé zisky (index MSCI World dosáhl v červnu1,7 %). Dařilo se zejména akciím amerických společností (S&P 500 +1,9 %). Akcie evropských společností ztratily velice málo ze svých květnových zisků a skončily o 0,7 % níže. Ještě více než rozvinutým trhům se však v posledních týdnech dařilo těm rozvojovým, když hodnota ukazatele MSCI Emerging Market v červnu vzrostla o 2,3 procent. Tažen byl zejména indickými akciemi v důsledku zlepšující se situace v průmyslu a také vysokých očekávání od nové vlády, která by měla více liberalizovat třetí největší světové hospodářství. Dařilo se i akciím obchodovaným v Moskvě, které tak téměř dorovnaly ztrátu z přelomu února a března v důsledku eskalace situace na Ukrajině. Fotbalové mistrovství v Brazílii zatraktivnilo místní akciový trh – hodnota indexu Bovespa se v průběhu června zvýšila o 3,8 procent. Naopak ztrácel turecký akciový trh, kterému se v minulých měsících dařilo z rozvíjejících se zemí nejvíce.
komentář z pera Martina Pavlíka, portfolio manažera Conseq Investment Management