Investice v roce 2014

štítek Osobní finance čtení na 4 minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Pasivní příjem je pro všechny občany velmi oblíbený, neboť je bez přímé aktivní práce. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu nebo do cenných papírů jsou rok od roku více populární. S čím však počítat při investicích do nemovitostí a cenných papírů v roce 2014 s ohledem na daňové změny?

Příjmy z prodeje cenných papírů jsou při dodržení „časového testu“ osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob. Zatímco ještě v roce 2013 se z příjmu z prodeje cenných papírů neplatí daň z příjmu, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhne 6 měsíců, tak v roce 2014 je nutné již dodržet lhůtu 3 let. „Drobní investoři však nemusí mít strach, že budou příjmy z prodeje cenných papírů uvádět do daňového přiznání, neboť roční příjmy do 100 000 Kč budou od daně z příjmu osvobozeny. Při překročení limitu však bude vhodné daňové hledisko zohlednit do kalkulace při plánování prodeje cenných papírů, neboť zaplacená daň z příjmu by snížila případný zisk z prodeje“ uvádí Emil Brož, ředitel inovativní poradenské společnosti finFOCUS.

Velké změny přináší pro rok 2014 nový občanský zákoník. Právní úprava občanského zákoníku je nesmírně důležitá, neboť ovlivňuje každodenní život všech občanů, nový občanský zákoník upravuje dědické právo, rodinné právo, smluvní právo, vlastnické právo i náhradu škody. Skloubení soukromého práva do jedné právní normy je jistě přínosné, neboť mnohé životní události byly upraveny nejenom v občanském zákoníku, ale rovněž v obchodním zákoníku nebo zákonu o rodině. Skladba a rozsah nového občanského zákoníku je tedy podrobnější a aktuálnější době.

Změny u hypoték

Výběr vlastní nemovitosti a způsob financování jejího pořízení je jedním z nejdůležitějších rodinných finančních rozhodnutí. Stejně jako je potřeba věnovat dostatek času výběru vysněné nemovitosti, tak je vhodné věnovat dostatek času výběru vhodného hypotéčního úvěru, nechat si poradit od odborníků a nechat si „ušít parametry hypotéky na míru“, což může přinést značné finanční úspory. V oblasti nemovitosti a hypotéčních úvěrů dochází v příštím roce např. ke sloučení stavby a pozemku. Od roku 2014 se tak stanou stavby součástí pozemku, na kterých stojí. Stavba a pozemek se nebudou moci zapisovat samostatně do katastru nemovitostí. V případech, že je rozdílný majitel pozemku a stavby, potom v případě prodeje, musí být nemovitost nebo pozemek nabídnuta přednostně druhé straně, která má předkupní právo. "Protože nepůjde zapsat do katastru nemovitosti rozestavěnou stavbu, mohou mít občané, kteří budou chtít čerpat hypotéční úvěr na rozestavěnou stavbu složitější situaci než je tomu v současnosti. Rovněž nepůjde použit stavbu na cizím pozemku jako zástavu, což může být rovněž pro některé klienty komplikací při čerpání hypotéčního úvěru", poznamenává Emil Brož. Od roku 2014 bude mít katastr nemovitostí povinnost informovat majitele nemovitosti (např. bytu, domu, pozemku), jestliže dojde k nějaké změně, zápis kupní nebo zástavní smlouvy bude proveden po 20 dnech od přijetí návrhu na vklad, v uvedené lhůtě se bude moci majitel nemovitosti proti změně podat námitky a daný nesoulad řešit. Povinná oznamovací povinnost přispěje k větší ochraně majitelů nemovitostí.

Stavební spoření se bude snadněji dědit

Stavební spoření je i po průběžném snížení maximální státní roční podpory během let z 4 500 Kč na současné 2 000 Kč stále atraktivním finančním produktem. Stavební spoření je zajímavý finanční produkt pro konzervativní klienty z důvodu garantované úrokové sazby a státního příspěvku. Přestože jsou nyní úrokové sazby u hypotéčních úvěrů příznivé, je nadále u nižších částek např. na rekonstrukce bytu či domu výhodné čerpat dostupný úvěr ze stavebního spoření. V řadě českých rodin je smlouva o stavebním spoření uzavřena na každé „rodné číslo“, i třeba na prarodiče. „Od roku 2014 se dědictví stavebního spoření zjednoduší, neboť po smrti klienta se smlouva automaticky ukončí a dědicové obdrží zůstatek smlouvy. Nebude přitom zapotřebí pro přiznání státního příspěvku, aby smlouva běžela šest let, dědicové tedy od roku 2014 o státní podporu nepřijdou ani při spoření zemřelého na smlouvu kratší dobu než je vázací šestiletá lhůta, což je pro klienty stavebních spořitelen jistě příznivá zpráva“, doplňuje Emil Brož.

Obchodní podmínky budou srozumitelnější

U adhezních smluv (např. smlouva s bankou) budou muset být smluvní podmínky v souladu s ustanoveními nového občanského zákoníku, budou muset být jednoznačně srozumitelné. Posilují se práva klienta jako spotřebitele. Rovněž smlouvy s nepřiměřeně vysokými úroky budou moci být z rozhodnutí soudu neplatné, soudy však budou postupovat v jednotlivých případech individuálně s přihlédnutím k hranici přiměřenosti. Dovolávat se neplatnosti smlouvy na soud nebudou moci podnikatelé, jenž uzavřou smlouvu k podnikání.

O společnosti finFOCUS

finFOCUS je mladá inovativní poradenská společnost, která je složena z finančních specialistů s dlouholetou praxí na finančním trhu. Poskytuje pro tyto finanční specialisty největší produktové zázemí na trhu, servisní a marketingovou podporu, vzdělávání a kvalitní back office. Mise společnosti: „Chceme, aby klienti dokázali rozlišit na trhu poradenství od běžného prodeje produktů“.

Kontakty:

finFOCUS, s. r. o.

Jugoslávská 481/12

Praha 2

120 00

www.finfocus.cz

info@finfocus.cz

+420 725 581 581

+420 778 882 082

Tiskové zprávy FINFOCUS

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí