Nejistota vede investory k výprodeji Eura a Britské libry
štítky Investice Stalo se přečtete do minuty
Celkem pět hlavních centrálních bank pořádaloběhem uplynulého týdne měnové zasedání. Nejistota týkající se výsledku těchto zasedání vedla investory k výprodeji eura a britské libry. Největšímvítězem devizových trhů se tak stal americký dolar, který profitoval z pozitivních dat z USA.
Ekonomika USA i nadále indikuje mírné oživení a také růst kapitálových trhů, které dosáhly na nová maxima. RBA, BoC, BoJ, BoE a ECB ponechaly současné nastavení měnové politiky beze změny. Nicméně euro i libra se ještě před samotným výsledkem ocitly pod prodejním tlakem vzhledem ke spekulacím o možném snížení úrokových sazeb ze strany ECB a navýšení programu kvantitativního uvolňování v případě BoE. Lepší makrodata z USA a zvláště páteční data z trhu práce, která překonalaočekávání, umožnila dolaru navýšit své dosavadní zisky.
Související
Obchodování s českouměnou bylo tento týden ve znamení absence klíčovýchukazatelů. Koruna se vyhnula kurzovým výkyvům, který zaznamenal polský zlotý. Investoři po většinu týdne zůstávali mimo dění a vyčkávali až na měnová rozhodnutí ECB, Bank ofEngland a na páteční data ze Spojených států.
Hlavní události tohoto týdne
Tento týden bude z české ekonomiky zveřejněna bilance zahraničního obchodu za leden. Údaje za prosinec zaznamenaly výrazný pokles v důsledku snížení exportu. Ukazatel za leden bude prvním z nadcházející řady indikátorů, které nastíní výhled české ekonomiky pro první čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k pokračujícímu oslabení údajů z eurozóny nebudou očekávánípříliš vysoká. Také míra nezaměstnanostizřejmě ukáže další růst, zatímco míra inflace zůstává nízká. To by výhledově mohlo pomoci spotřebitelům, avšak všeobecně se předpokládá, že v meziročním porovnání vykáží maloobchodní tržby pokles. Negativně by pravděpodobně měla vyznít i průmyslová výroba. Slabá makrodata tak budou i nadále živit spekulace, že ČNB na devizových trzích zaintervenuje proti koruně.