Původ dnešních světových finančních problémů
čtení na 2 minuty
Světové burzovní indexy na historickém minimu. Asijský kapitálový trh nezadržitelně padá. Desetiprocentní propady hodnot akcií za jediný den. Nervozita, zdrženlivost a obavy na kapitálovém trhu… Takové titulky jsme mohli sledovat v nedávné historii ve všech zpravodajských médiích. Pojďme se společně podívat, jaké příčiny stojí za finančními problémy dnešního světa.
Americká hypoteční krize.
O této události se začalo mluvit na přelomu roku 2006 a 2007, velice aktuální je dnes, a protože ještě neskončila, ještě si jí chvíli užijeme. Problémy, které v Americe nastaly na trhu s hypotékami, přesáhly během jednoho roku do celého světa.
Americký hypoteční trh patří historicky k nejstarším svého druhu. Na tomto trhu, jako ostatně na jakémkoli jiném, probíhají lité konkurenční boje mezi bankami. Bankovní domy, které se během dlouhé historie hypoték vždy snažily přilákat nové zákazníky, rozvinuly konkurenční boj do maxima. Půjčku na bydlení zde dostal snad opravdu každý.
Od roku 2005 vydaly americké finanční domy obyvatelům spojených států asi 1,3 bilionu dolarů celkového objemu rizikových hypoték. Lidé si brali tehdy tyto půjčky s myšlenkou, že nebudou muset tyto úvěry splácet. Prognózy totiž říkaly, že ceny tamějších nemovitostí v blízkém časovém horizontu porostou a že se hypotéky samy zaplatí kvalitním pronajmutím nebo dobře načasovaným prodejem kupované nemovitosti. Jenže ceny nemovitostí se nijak zvlášť nezvýšily, ba naopak se razantně propadly, a spousty lidí musely začít sahat hluboko do svých kapes. Mnoho lidí nemohlo svým závazkům dostát.
Nastala situace, že banky musely zabavit statisícům lidí jejich nemovitosti a rychle je prodat (což samozřejmě znamená hluboko pod cenou). Takto tedy realizovaly ztrátu asi 40 % z celkového objemu poskytnutých hypoték, tzn. asi 500 mld. dolarů. V roce 2007 hypoteční krize v Americe položila několik finančních domů na kolena.
V té samé době začal svět přemýšlet, zda hypoteční krize nehrozí také jiným státům. Velké finanční skupiny se odebraly do ústraní a začaly bilancovat a analyzovat. Investoři, jak drobní tak i velcí, také zvolili konzervativnější postup a právě zde se začala nynější krize tvořit.
Nervozita na kapitálových trzích trvá dodnes. Investování na kapitálových trzích připomíná jízdu na horské dráze. Centrální banky se nyní snaží stabilizovat situaci, zda budou úspěšné, uvidíme v nejbližší době.
Příště si řekneme, jaký má vliv na světovou ekonomiku slábnoucí dolar.