Analytici: Průměrná mzda stoupla v 2. čtvrtletí o zhruba 2,5 pct
štítek Zaměstnání čtení na 2 minuty
Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK meziročně zhruba o 2,5 procenta. Za růstem stojí nadále propouštění nízkopříjmových pracovníků a mírný růst produkce. Reálná mzda, tedy mzda po odečtení inflace, stoupla podle odhadů o zhruba jedno procento. Údaje o mzdách za 2. čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v pátek 3. září.
V prvním čtvrtletí průměrná mzda v Česku vzrostla meziročně o 484 korun na 22.748 Kč. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 2,2 procenta, což je nejnižší růst od roku 2000. Po odečtení inflace se mzda reálně zvýšila o 1,5 procenta. Vývoj platů ovlivnilo snížení počtu zaměstnanců, kterých od ledna do března meziročně ubylo 176.000. Objem peněz na platy se tak rozložil mezi méně pracovníků.
„Druhý kvartál byl pravděpodobně posledním v řadě, kdy zaměstnanost meziročně klesala a výši průměrné mzdy podporovalo převážné propouštění nízkopříjmových pracovníků,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V letošním druhém pololetí podle něj nelze vyloučit propad reálné mzdy, mimo jiné také kvůli růstu inflace.
Ve vývoji mezd se podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka projevují dvě tendence. Za prvé, po loňských obtížích se firmy letos snaží na mzdách šetřit. Za druhé, úsporná opatření v druhé polovině roku, a především v příštím roce, mohou vývoj mezd obrátit směrem k poklesu i ve veřejném sektoru. „Dílčí data z průmyslu naznačují, že k žádné výraznější změně trendu nedošlo a můžeme očekávat, že růst mezd zůstal i ve druhém čtvrtletí mírný někde mezi dvěma a třemi procenty v meziročním srovnání,“ uvedl.
Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že již předchozí výsledky naznačily, že růst průměrné mzdy ovlivňuje nejen samotný výkon ekonomiky, ale třeba i menší nemocnost či vyšší počet pracovních dní v daném čtvrtletí. „V každém případě platí, že průměrná mzda je spíše imaginární číslo, na které nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Z tohoto pohledu proto výsledek průměrných mezd bude jistě zajímavý, ale v žádném případě jej nepřeceňuji,“ uvedl.
Nejoptimističtěji odhaduje vývoj mezd analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Růst mezd totiž podle ní ve druhém čtvrtletí v průmyslu i ve stavebnictví zrychlil, což se projevilo i na výplatních páskách zaměstnanců. „Zásluhou rychleji rostoucích mezd v soukromém sektoru čekáme ve druhém čtvrtletí nárůst průměrné mzdy o tři procenta. Po odečtení inflace si zaměstnanci polepšili o zhruba 1,8 procenta. Očekáváme tak, že průměrná měsíční mzda ve druhém čtvrtletí dosáhla 23.660 korun,“ uvedla.