Podpora stavebního spoření klesne, vláda zavede jednorázovou daň
štítky Daně Spoření čtení na 2 minuty
Budoucí vláda sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně. Na páteční tiskové konferenci to uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Podle něj bude možné omezit státní podporu až od roku 2012, tedy připisovanou klientům za rok 2011.
Stát by měl ze stavebního spoření, kde chce zdanit připisované úroky a omezit 50procentní daní státní příspěvek na 1500 korun ročně ze současných 3000 korun, získat až sedm miliard korun. „Neděláme to rádi, ale je to nutný krok. Právní analýzy nám říkají, že tento krok je možný,“ uvedl ve čtvrtek Nečas.
Předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Vojtěch Lukáš České televizi řekl, že snížení státního příspěvku na 1500 korun považuje za naprosto neadekvátní. Podle svých slov chápe úspory, které koalice musí udělat, nesouhlasí ale s razancí, která je navrhována. „Chceme diskutovat o tom, jakým způsobem, jakou formou je možno tyto úpravy udělat,“ uvedl.
Zásahy do již uzavřených smluvních vztahů odmítá ČSSD. Smlouva je podle bývalého eurokomisaře a sociálního experta ČSSD Vladimíra Špidly „zdrojem práva“ a „nabyté se neodnímá“, proto považuje zasahování do již uzavřených smluv za nepřípustné. Diskutovat je podle něj možné jen o podobě nově uzavíraných smluvních vztahů.
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka označil jednorázové zdanění stavebního spoření, které chystá rodící se koalice, za „podvod na občany“. Není to nic jiného, než zpětné snížení příspěvků, řekl.
Budoucí ministr financí Miroslav Kalousek dnešním Hospodářským novinám řekl, že povinnost odvést daň ze státní podpory stavebnímu spoření budou mít stavební spořitelny. Podle Lukáše ale jednorázové snížení dopadne nejen do ekonomiky stavebních spořitelen. Dodal, že tato úprava může znamenat velké nebezpečí neklidu na finančních trzích. „Nemůžeme v žádném případě vyloučit, že i ze strany klientů může dojít k soudním sporům,“ uvedl Lukáš.
Podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla utlumí chystané kroky celý systém stavebního spoření. „Stavební spořitelny budou muset podle našeho očekávání významně omezit poskytování překlenovacích úvěrů. Nebudou tak již moci konkurovat svými překlenovacími úvěry s nulovou akontací hypotečním úvěrům. Na realitní trh by toto rozhodnutí nemělo mít významný dopad, nákupy nemovitostí mohou zafinancovat banky,“ uvedl Rajdl.
Chystané změny podle něj způsobí největší problémy stavebním spořitelnám. Ty by musely při pesimistickém scénáři odlivu 75 procent prostředků pokrýt zhruba 140 miliard úvěrů jinými zdroji. „Problémy mohou mít hlavně stavební spořitelny s vysokým podílem úvěrů na vkladech, u dvou stavebních spořitelen se tento poměr pohybuje okolo 80 procent,“ upozornil Rajdl.