ACCA vyzvala skupinu G20 k reformě globálního finančního systému
přečtete do minuty
Asociace profesních účetních ACCA formulovala svá doporučení pro skupinu G20, která se sejde za měsíc v Torontu na svém pravidelném setkání. Kolem 1 500 delegátů summitu G20 včetně vedoucích představitelů států bude diskutovat o globální finanční krizi a také hodnotit, jakou cestu ekonomika již urazila směrem k úplnému zotavení.
Podle ACCA by se G20 měla zaměřit na plnění závěrů dřívějších summitů a také prohloubit své záměry reformy finančního systému, zavést robustní účetní standardy a podpořit silný, trvale udržitelný růst.
“Opakování katastrofy podobných rozměrů jako v uplynulých dvou letech si nemůžou dovolit firmy, veřejnost a ani vlády,“ upozornila Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.“Na druhou stranu nám právě zmíněné ekonomické turbulence rozvázaly ruce pro hloubkovou reformu světového finančního systému.”
ACCA doporučuje následující kroky k posílení finanční stability:
- G20 by měla posílit integritu finančního systému podporou jasných etických pravidel podnikání a zlepšením řízení rizik ve finančních institucích a velkých organizacích.
- Dále musí být znovu nastolena otázka finančních institucí, které jsou příliš velké na to, aby je státy mohly nechat zkrachovat. G20 by dále měla podpořit konsekventní oddělení investičního a retailového bankovnictví.
- G20 by se nyní měla soustředit na konkrétní kroky k zavedení jednotných účetních standardů IFRS a zajistit, aby účetní pravidla nepodléhala rychle se měnícím politickým vlivům.
- Trvale udržitelný rozvoj a klimatické změny by měly být součástí agendy G20. Měly by se stát součástí podnikatelské praxe prostřednictvím zavedení globálního standardu pro reportování emisí oxidu uhličitého.