Podpora bydlení a stavebního spoření ve volebních programech
štítky Realitní trh Spoření čtení na 4 minuty
Politici se vyjadřují k úsporám a omezením stavebního spoření poměrně často. Stejně tak podpora bydlení, regulace nájemného a startovací byty pro mladé jsou vděčným tématem. Co ale skutečně píší ve svých volebních programech?
Zítra ve 14:00 se otevřou volební místnosti (do 22:00). Znovu se pak otevřou v sobotu od 8:00 do 14 hodin. V těchto dnech mají voliči možnost spolurozhodnout o tom, kdo usedne do poslaneckých křesel a kdo bude určovat další směřování nejen české politiky. Jak se ale rozhodnout, koho zvolit? Samozřejmě podle svého vědomí a svědomí. A podle toho, jak odpovídají volební programy (a pokud možno plnění volebních slibů v minulých obdobích) vašemu názoru.
Jedním z volebních témat, které navíc koresponduje se zaměřením serveru Hypoindex.cz, je bytová politika, podpora bytové výstavby a – v poslední době hodně diskutované téma – podpora stavebního spoření. K těmto tématům se politici vyjadřují poměrně často. Již ale mnohem méně toho je napsáno ve volebních programech jednotlivých politických stran. Jak se staví k této problematice současné a pravděpodobné budoucí parlamentní strany?
Podpora stavebního spoření
Stavební spoření je v současné době napnutého (až přepnutého) státního rozpočtu kritizováno za roční výdaje na příspěvek stavebního spoření v roční výši kolem 14 mld. Kč. Objevují se výroky různých politiků o možném snížení státního příspěvku či o účelovém určení i spořící části stavebního spoření na bydlení.
Ve volebních programech šesti politických stran, které jsou aktuálně zastoupeny v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR či mají podle průzkumů reálnou šanci na získání poslaneckého mandátu, plány na snížení státního příspěvku nenaleznete. Naopak, KSČM explicitně ve svém programu uvádí jako jeden z bodů programu „zachování státní podpory stavebního spoření a hypoték“. KDU-ČSL doslova uvádí: „Budeme podporovat zachování stávající podoby stavebního spoření.“ Odmítá tak i změny v (ne) účelovosti vynaložení naspořených prostředků.
K omezení účelovosti se explicitně hlásí Věci veřejné: „Omezení podpory stavebního spoření – stát dotuje stavební spoření částkou 13,4 mld. korun, i když toto spoření je většinou používáno na jiné účely než pro financování bydlení. Navíc jsou většinou spořeny minimální částky s maximálním příspěvkem státu. Proto prosazujeme zachování dosavadní podpory stavebního spoření, jen pokud je toto spoření skutečně spojeno s pořízením bydlení.“ Jako alternativu k výhodnosti spoření se stavebními spořitelnami nabízí zavedení možnosti nákupu státních dluhopisů pro občany… první pokus o zpřístupnění státních dluhopisů ovšem tak výhodný nebyl.
Program TOP 09 či ODS se ke stavebnímu spoření nevyjadřuje. Jejich představitelé se ale vyjádřili ve smyslu možného omezení výplaty státní podpory jen v případě účelového využití prostředků a možné je i snížení státního příspěvku. Miroslav Kalousek nevyloučil ani snížení státního příspěvku i u již uzavřených smluv. Státní rozpočet je v troskách, zatížen obrovskými výdaji a rostoucími dluhy, a šetřit je tak třeba na všech stranách.
Byty pro mladé
Vysoká cena bytů zejména ve větších městech spojená s rostoucím tržním nájemným představuje palčivý problém zejména pro mladé rodiny. Regulace nájemného jim nepomůže, neboť byty s regulovaným nájemným jsou rozebrané již z konce 80. let minulého století – a naopak přetrvávání regulace snižuje nabídku volně dostupných bytů a s ní i jejich cenu.
„Státní podporu výstavby startovacích a sociálních bytů, zejména formou obecního bydlení s dostupným nájemným. Přijmout zákon o sociálním bydlení a stanovit normativy sociálně potřebných bytů,“ hlásá ve svém programu KSČM. Tento svůj programový bod podporuje i samostatným bodem, v němž chce podpořit „výstavbu bytů finančně dostupných pro mladé rodiny.“ Zároveň chce prosadit „rozšiřování bezúročných půjček na pořízení bytu, rekonstrukci bytu a bytové zařízení pro mladé rodiny, novomanželské půjčky s podporou státu.“ K přípravě bydlení pro děti chce zavést „systém spoření dětem na založení jejich domácností s podporou státu.“
Kupodivu ani této oblasti se program ČSSD nevěnuje. Její „bytová politika“ je ve volebním programu omezena na prohlášení: „Musíme podpořit trend obnovy venkova jako dobrého místa pro život a práci. Mimo tradiční městské aglomerace by měla vznikat další nová centra bydlení v krásných a zdravých podmínkách.“ Krom toho chce zastavit „neuvážený a pochybný rozprodej státního majetku, zejména nemovitostí“ a tvrdí, že „nedoložený původ peněz bude zdaněn vysokou sankční daní. Toto opatření se bude výhradně týkat majetku v pořizovací hodnotě vyšší než 2 mil. Kč, u nemovitostí v hodnotě přesahující 10 mil. Kč.“ Jiné zmínky o bytové politice program ČSSD neobsahuje.
Zato ODS se ve svém prohlášení vzácně shoduje s KSČM v bodě „Bydlení pro mladé rodiny. Podpoříme výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny, nájemního i družstevního bydlení.“
„Chceme startovací byty pro mladé,“ tvrdí i KDU-ČSL a dodává, jak toho chce dosáhnout: „Budeme prosazovat změnu podmínek poskytování nízkoúročených úvěrů Státního fondu rozvoje bydlení z 300 000 na 500 000 Kč v obcích a sídlech do 5 000 obyvatel. Budeme podporovat zachování stávající podoby stavebního spoření. Budeme podporovat výstavbu nájemních bytů.“
TOP 09 ani Věci veřejné se blíže k bydlení pro mladé nevyjadřují.
Podrobně rozebrané programy politických stran naleznete na Hypoindex.cz
Autor: Petr Zámečník