Některé firmy na Karvinsku omezily kvůli záplavám výrobu
čtení na 2 minuty
Některé firmy na zaplaveném Karvinsku dnes omezily výrobu a část zaměstnanců pustily domů, aby se stihli včas přepravit. Například výrobce drátů Bekaert ukončil dopoledne výrobu v obou svých dceřiných společnostech v Bohumíně i Petrovicích u Karviné. Třinecké železárny v rámci protipovodňových opatření snížily výkon vysoké pece a aglomerací. Těžební společnost OKD musela nahradit zaměstnance odpolední směny, kteří se kvůli ochromené dopravě nedostali včas do práce, zjistila ČTK.
Společnost Bekaert Bohumín se sídlem v městské části Pudlov ukončila výrobu do 10:00. Zhruba třetina zaměstnanců, kteří bydlí v zátopových oblastech, odešla domů. Zbývající pracovníci ranní směny zůstali a pomáhali s preventivními protipovodňovými opatřeními. „Zvedali jsme, co se dalo, paleťáky, vysokozdvižné vozíky…,“ řekl ČTK generální ředitel společnosti Jiří Formánek.
Bohumínský závod zatím není zaplavený, vzhledem k stoupající hladině řeky Odry se ale velké vody obává. V roce 1997, kdy byl závod ve výstavbě, ho povodeň zasáhla. „Dnes jsme přestali vyrábět i expedovat. Škody jsme zatím utrpěli jen tím, že nevyrábíme. Vše bude záviset na hladině vody. Ráno budeme operativně jednat, co dál,“ dodal ředitel.
Výrobu dnes v 11:00 zastavila také jeho sesterská společnost Bekaert Petrovice, která zrušila i noční směnu. Zaplavení jí díky vyšší poloze zřejmě nehrozí, mnoho zaměstnanců ale žije v Bohumíně, proto jich z ranní směny pustila firma na tři desítky domů dříve. „Zítra ráno počítáme se standardním začátkem směny, ale lidé mohou mít problém se do práce dostat,“ naznačil výrobní ředitel petrovické společnosti Pavel Halama.
Třinecké železárny, které byly zatopené v roce 1997, 2002 i 2005, dnes snížily výrobní výkony; zatím nevyčíslily o kolik. Podle mluvčí hutní firmy Dušany Chrenekové zaměstnanci dnes neodcházeli domů dříve, ale pomáhali při stavbě protipovodňových bariér.
V dolech černouhelné společnosti OKD není bezpečnost ani výroba nijak ohrožena, řekl ČTK její mluvčí Vladislav Sobol. Někteří zaměstnanci z Karvinska se však nedostali včas na odpolední směnu, takže místo nich museli nastoupit lidé z bližšího okolí. Některé práce také společnost musela přesunout na další dny.
„Na šachtách vznikly protipovodňové štáby, v pohotovosti jsou i specialisté z Hlavní báňské záchranné stanice,“ řekl Sobol. Podle něho firma v současné době hlavně řeší, jak přepravit zaměstnance z ranní směny domů. Pro ty, kteří se tam nedostanou, zajišťuje jídlo a podle vývoje situace i náhradní ubytování.