Česko navštívila deflace, dlouho se tu ale nejspíš neohřeje
čtení na 2 minuty
Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles od srpna 2003. Informoval o tom Český statistický úřad. Pokles byl ovlivněn zejména propadem cen potravin a nealkoholických nápojů.
Proti září se spotřebitelské ceny snížily rovněž o 0,2 procenta. Ceny podle ekonomů už spadly na dno a v listopadu by měly opět růst.
„V současnosti se dle našeho názoru inflace nachází na svém dně, ve zbylých dvou měsících roku by se měla vrátit do kladných hodnot,“ uvedl Jiří Škop z investičního bankovnictví Komerční banky. Kombinace nízké inflace a posilující koruny podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nahrává dalšímu snížení sazeb. „Předpokládáme ale, že Česká národní banka dá zatím přednost slovním intervencím před snížením sazeb,“ podotkla.
Meziměsíční pokles cen způsobilo zejména snížení cen pohonných hmot a zemního plynu. Klesly také ceny dovolených, potravin a zájezdů. „Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo zvýšení cen oděvů o 1,9 procenta a obuvi o 2,5 procenta v důsledku vyšších cen nových zimních modelů,“ uvedl ČSÚ.
V meziročním srovnání snižování cenové hladiny nejvíce ovlivnily ceny potravin a nealkoholických nápojů, které byly meziročně nižší již jedenáctý měsíc. Ceny chleba klesly o 13 procent, běžného pečiva o 36,4 procenta, mouky o 30,7 procenta, mléka o 16,6 procenta a sýrů o 10,1 procenta. U jedlých olejů ceny klesly o 11,3 procenta, u ovoce o osm procent, u zeleniny včetně brambor o 12,6 procenta. Podobně pokračoval již třináctý měsíc meziroční pokles cen pohonných hmot, v říjnu o 8,7 procenta. V odívání se snížily ceny oděvů o 4,2 procenta a obuvi o 1,4 procenta.
Na růst cenové hladiny naopak i nadále nejvíce působily ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 5,5 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o devět procent. Čisté nájemné se zvýšilo o 19,6 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,6 procenta.
Ceny zboží úhrnem klesly o dvě procenta, ceny služeb byly vyšší o 2,8 procenta. „Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 99,6 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 1,6 procenta, což je o 0,5 procentního bodu méně než v září.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí Evropské unie byl podle předběžných údajů Eurostatu v září 0,3 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v srpnu. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o 4,9 procenta) a Maďarsku (o 4,8 procenta). V deseti zemích EU nastal v září meziroční cenový pokles, největší byl v Irsku, a to o tři procenta.
Podle předběžných výpočtů klesl v říjnu v ČR HICP meziměsíčně o 0,3 procenta, meziročně o 0,6 procenta.
Zdroj: Finanční noviny