Změny ve zdravotním pojištění, o kterých byste měli vědět
štítky Pojištění Právo čtení na 3 minuty
Protože každý s trvalým pobytem na území ČR je ze zákona povinně účasten systému veřejného zdravotního pojištění, mohou se jej nějakým způsobem dotknout změny, ke kterým od 1. ledna 2010 v souvislosti s placením pojistného dochází.
Pokud zaměstnáváte zaměstnance, platíte za ně pojistné jejich zdravotní pojišťovně. Podstatnou změnou je nově stanovená lhůta pro placení pojistného, kdy pojistné placené zaměstnavatelem za jednotlivé kalendářní měsíce je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Přijatou změnou tak pro zaměstnavatele dochází ke sjednocení termínu splatnosti pojistného na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Takto se bude poprvé postupovat při platbě pojistného za prosinec 2009, což znamená, že úhradu pojistného za tento měsíc musí zaměstnavatel provést nejpozději 20. ledna 2010.
Jinak se posuzuje i placení pojistného. Od 1.1.2010 se pojistné platí v české měně buď na účet zdravotní pojišťovny vedený u poskytovatele platebních služeb nebo vyplacením v hotovosti zaměstnanci příslušné zdravotní pojišťovny, který je pověřen přijímat pojistné.
Při placení na účet zdravotní pojišťovny vedený u poskytovatele platebních služeb se za den platby považuje den, kdy dojde k připsání pojistného na účet poskytovatele platebních služeb zdravotní pojišťovny. V případě vyplacení hotovosti přímo zaměstnanci příslušné zdravotní pojišťovny je dnem platby den, kdy příslušný zaměstnanec hotovost přijal.
Den platby
Další významnou změnou je skutečnost, že za den platby pojistného již není (jako do konce roku 2009) považován den, kdy bylo uskutečněno odepsání z účtu plátce pojistného, ale po 1. 1. 2010 je dnem platby pojistného den, kdy došlo k připsání platby pojistného na účet poskytovatele platebních služeb.
Jednou z povinností zaměstnavatele je nejpozději v den splatnosti pojistného předat zdravotním pojišťovnám, jejichž pojištěnce zaměstnává, vyplněný formulář Přehled o platbě pojistného. V návaznosti na změnu termínu splatnosti pojistného tak dochází i ke změně termínu podání tohoto Přehledu. Zaměstnavatel bude předávat Přehledy zdravotním pojišťovnám vždy v období od 1. dne do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.
Maximální vyměřovací základ
Maximální vyměřovací základ vychází z tzv. průměrné mzdy. V letech 2008 a 2009 bylo toto maximum určeno jako 48násobek průměrné mzdy, pro rok 2010 je maximální vyměřovací základ stanoven ve výši 72násobku průměrné mzdy. Průměrná mzda pro daný účel činí 23.709 Kč. Sedmdesátidvounásobek této částky, tj. 1.707.048 Kč, představuje pro rozhodné období kalendářního roku 2010 částku maximálního vyměřovacího základu zaměstnance i OSVČ.
Na rozdíl od zaměstnavatelů se nemění termíny splatnosti pro další plátce ve zdravotním pojištění, kterými jsou osoby samostatně výdělečně činných a osoby bez zdanitelných příjmů. Osoby samostatně výdělečně činné – jako jediná ze skupin plátců – hradí pojistné formou záloh a (případného doplatku) pojistného. Od ledna 2010 činí minimální výše zálohy OSVČ, pro kterou je její samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů, částku 1601 Kč.
Platba osob bez zdanitelných příjmů i nadále vychází z minimální mzdy. Protože s největší pravděpodobností nedojde od data 1.1.2010 ke zvýšení minimální mzdy, bude platba těchto osob činit i nadále částku 1080 Kč. Za osobu bez zdanitelných příjmů se ve zdravotním pojištění považuje pojištěnec, který není v rámci příslušného kalendářního měsíce ani jeden den zaměstnancem nebo OSVČ nebo osobou, za kterou platí pojistné stát.
Osoby bez zdanitelných příjmů a osoby samostatně výdělečně činné tak musí pojistné resp. zálohu na pojistné za měsíc leden 2010 zaplatit nejpozději dne 8.2.2010.
Sazba penále zůstala
Pokud samoplátci nebo zaměstnavatelé nezaplatí pojistné (zálohu na pojistné včetně případného doplatku) včas a ve správné výši, vznikne těmto skupinám penále, jehož aktuální sazba, platná od 1.1.2007, činí 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Toto penále je příslušná zdravotní pojišťovna podle zákona povinna plošně vymáhat.
Nárok na uplatnění odpočtu
Pro rok 2010 činí platba pojistného státem 723 Kč a měsíční výše odpočtu u zaměstnavatele je stanovena pevnou částkou 5355 Kč. V souvislosti s uplatňováním odpočtu v roce 2010 platí, že nárok na uplatnění odpočtu může použít pouze zaměstnavatel zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců. U tohoto zaměstnavatele lze uplatnit nárok na odpočet jen v případě zaměstnané osoby, které byl přiznán invalidní důchod ve smyslu ustanovení § 38 z.č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
Zdroj: Finanční noviny