Bohatství pro Čechy znamenají nejen peníze, ale také zdraví
čtení na 2 minuty
Pro více než čtvrtinu dospělých obyvatel Česka pojem bohatství znamená především peníze a majetek, téměř stejná část lidí si však pod tímto pojmem nejprve představí zdraví. Vyplývá to z průzkumu, který uspořádala společnost GfK Czech pro loterijní společnost Sazka.
Peníze a majetek si pod pojmem bohatství okamžitě představí 28 procent lidí, zdraví potom jen o procento méně. Ostatní lidé jako bohatství chápou především rodinné vztahy, možnost vzdělání nebo úspěchy v zaměstnání; zmiňují také například cestování.
„Muži, mladší lidé a lidé se základním vzděláním mají větší tendenci spojovat si bohatství výhradně s majetkem a penězi,“ uvedl Ondřej Tomas z GfK. Zdraví, fungující rodiny, přátel, uznání a osobních pocitů spokojenosti si naopak více cení ženy a starší nebo vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Společnost GfK průzkum provedla na přelomu června a července formou osobních rozhovorů s 1025 respondenty z celého Česka.
Průzkum zjistil, že bohatství lidé hodnotí různě také v různých krajích. Například zatímco na východě i západě Čech a ve Středočeském kraji jsou pro obyvatele významnější peníze a majetek; v Jihočeském kraji si lidé více váží dobrých rodinných vztahů. Pražané si zase velmi vysoko kromě peněz váží zdraví.
Více než třetina Čechů považuje za bohaté takové lidi, jejichž celkový majetek dosahuje alespoň deset milionů korun. Bezmála polovina populace však za bohaté považuje již takové lidi, jejichž souhrn majetku činí jeden až pět milionů korun. V průměru Češi považují za bohaté ty, jejichž měsíční příjem činí 60.000 korun a více.
Lidé obecně život bohatých hodnotí jako bezproblémový; mají podle respondentů také mnohem vyšší šance na další zbohatnutí než ostatní. Podle mladších a méně vzdělaných lidí se s bohatstvím pojí i pocity štěstí, spokojenosti, lásky a úcty od druhých. Starší a vzdělanější lidé jsou zase přesvědčeni, že bohatí lidé musí více pracovat a mají více povinností a menší svobodu v rozhodování.
Jako nejpřijatelnější a poctivé zdroje bohatství lidé podle průzkumu obvykle považují vynalézání, dědictví, podnikání a výhry v loteriích; za poctivé je považuje přes devět desetin lidí. Na druhém konci škály se umístilo získávání peněz za různé funkce ve státních a veřejných společnostech; za poctivý a přijatelný zdroj bohatství je považuje jen necelá polovina lidí.
Podle průzkumu si 64 procent dospělých obyvatel ČR někdy kupuje stírací losy, 62 lidí sází Sportku. Naopak v kasinu nikdy nesázelo 96 procent lidí; na výherních hracích přístrojích nikdy nehrálo 85 procent respondentů. Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund uvedl, že právě tyto přístroje přitom přinášejí sázkovému trhu v Česku plnou polovinu tržeb.
Zdroj: Finanční noviny