Firmy rozjíždějí provoz tankovacích automatů
čtení na 2 minuty
Firmy v Česku rozjíždějí ve velkém provoz tankovacích automatů. Podle Hospodářských novin zavádí nové samoobslužné terminály u části svých pump společnosti Pap Oil, Icom Transport, CS Trans a v následujících měsících i nejpočetnější pumpařská síť v Česku Benzina nebo řetězce družstevních obchodů COOP.
První bezobslužnou pumpu Tank&Go přitom před více než rokem na dálnici D1 u Průhonic otevřela firma WAG minerální paliva.
„Momentálně připravujeme 19 projektů bezobslužných pump u našich obchodních středisek COOP. Pokud budou vhodné ekonomické podmínky, budeme mít do tří let takto vybavenou minimálně stovku prodejen,“ řekl listu prezident Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.
Pumpy k vybavení samoobslužným terminálem už má podle HN vytipované také Benzina. Přesné číslo ale její šéf Martin Durčák neřekl. „Nový systém nám pomůže v nočním provozu zvýšit celkový prodej paliv v Česku. Uvažujeme o tom především tam, kde máme otevřenou pumpu jen přes den,“ vysvětlil.
Pap Oil s celkovým počtem 129 stanic zprovoznil první automat koncem loňska, nyní už má tři – v Praze, Rožanech a Novém Boru. Firma Unicode Systems, která je dodavatelem řídícího systému pro tankautomaty, v úterý instaluje vybavení v Rakovníku pro veřejnou pumpu firmy CS Trans. V Jihlavě je k dispozici řidičům osobních aut samoobsluha dopravní společnosti Icom Transport.
Nové tankautomaty – na rozdíl od průhonické Tank&Go – nejsou budovány sólo, ale jsou instalovány pro rychlejší odbavení nebo pro noční provoz v rámci fungujících čerpacích stanic s klasickým provozem a obsluhou. „S výjimkou obchodních řetězců COOP, kde obsluha nebude po celý den,“ doplnil obchodní manažer Unicode Systems Ivo Červený. Kromě COOP tak bude cena benzinu a nafty odpovídat ceně, jakou příslušná pumpa nabízí ve svém denním provozu, uvedl list.
Jak uvedly HN, terminály umožní nejen platbu běžnou bankovní kartou. U vybraných terminálů s dotykovým displejem lze platit i hotově bankovkami, dobíjet mobil nebo posílat peníze na účet. Řidič navolí celkovou cenu, automat ji z karty odečte a u zvoleného stojanu lze příslušné množství natankovat. Podle šéfredaktora specializovaného magazínu Petrol Tomáše Mikšovského znamenají tankautomaty především úsporu mzdových nákladů.
Bezobslužné tankování pro osobní vozy je v Evropě rozšířeno především ve Švýcarsku, Francii nebo Švédsku. V Česku bylo dosud doménou kamionů a jimi využívaných specializovaných kartových firem s kreditním tankováním, jako například AS 24, DKV, euroShell, OMV, Benzina či Eurowag, napsaly Hospodářské noviny.
Zdroj: Finanční noviny