Hlavní světové měny
štítek Cestování čtení na 2 minuty
Většina z nás za svůj život navštívila mnoho cizích zemí. Dříve než byla v zemích EU zavedená jako jednotná měna euro, platila v každé z nich jiná měna. Museli jsme si tedy své koruny za příslušnou měnu vyměnit. Zavedením eura nám tento „problém“ v několika evropských zemích zmizel, přesto však ve většině ostatních zemích potřebujeme jiná platidla, než je česká koruna nebo euro. Pojďme se tedy společně podívat na některé aktuální a některé staré světové měny.
Euro
– bylo zavedeno ve většině zemí Evropské unie v roce 2002. Jeho název je odvozen z názvu kontinentu, který je pojmenován po bájné Europě, manželce řeckého boha Dia. V současné době používají euro Andorra, Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Monako, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino a Španělsko. Dílčí jednotka eura je 100 centů.
Frank
– v současné době měna používaná ve Švýcarsku a Senegalu, dříve také ve Francii a Belgii. Jeho název pochází ze středověkých mincí, kterými se platilo na území dnešní Francie. Byly označovány franconium rex – král Franků. Dílčí jednotkou je 100 santimů (rappů).
Peso
– toto slovo označuje „váhu“ a používalo se na nejrůznější druhy mincí. Pochází ze Španělska, v současné době označuje měny v mnoha latinskoamerických zemích, například v Mexiku, Argentině a v Chile. Dílčí jednotka pesa je 100 centavů.
Libra
– její původ je v označení váhové jednotky používané při ražbě měny (dříve se jedna římská libra rovnala 12 uncím stříbra). Dílčí jednotka libry je 100 pencí. Slovo pence má stejný původ jako slovo pawn (dát do zástavy, zastavit). O každé měnové jednotce platí, že je závazkem dané hodnoty. Libru mají za platidlo mj. Velká Británie, Egypt, Libanon aj.
Dolar
– původ tohoto slova bychom paradoxně hledali v němčině – vyvinulo se z původního názvu stříbrné mince tolar (toto slovo pochází od německého das Tal – údolí). Dolar se používá jako platidlo hlavně v anglicky mluvících zemích, např: USA, Austrálie, Cookovy ostrovy, Fidži, Marshallovy ostrovy, Mikronézie, Nový Zéland, … Dílčí jednotkou je 100 centů.
Rupie
– měna používána v asijských zemích, například v Pákistánu, Indii, Indonésii, Nepálu, Srí Lance… Dílčí jednotkou rupie je 100 piasů. Původ tohoto slova musíme hledat v sanskrtu, kde označovalo „mincovní stříbro“.
Marka
– měna, která se používala například v Německu nebo Finsku získala svůj název podle označení, které uvádělo podíl vzácných kovů v minci.
@
i tento znak používaný k označení několika na webu umístěných měn, má svůj původ v měrách.Ve středomořské oblasti se k určení objemu zboží používaly nádoby zvané amfory. Kolem písmen „a“ které označovalo amfory, dělali obchodníci kroužek – vypadalo to tedy nějak takhle – @. První dochovaný záznam „zavináče“ je z 16. století.