Barroso pohrozil: Nezaměstnanost v EU může být vysoká
štítky Osobní finance Zaměstnání čtení na 2 minuty
Nezaměstnanost v Evropské unii může kvůli hospodářské krizi dosáhnout vysokých čísel, a představitelé společenství proto musejí být kreativní a flexibilní při řešení jejích dopadů. Na Evropském summitu regionů a měst v Praze to v pátek prohlásil předseda Evropské komise José Barroso.
V lednu v unii vzrostla míra nezaměstnanosti na 7,6 procenta. Počet lidí bez práce se proti lednu 2008, kdy míra nezaměstnanosti v EU činila 6,8 procenta, zvýšil o 2,2 milionu lidí. Předseda komise přitom nedávno uvedl, že v roce 2010 by v unii kvůli krizi mohla být až desetiprocentní míra nezaměstnanosti.
Problémy s nezaměstnaností je podle Barrosa třeba řešit nejen na unijní, ale i na národní a regionální úrovni. Regiony by podle něj měly využít místní příležitosti a zaměřit se na opatření s rychlou ekonomickou návratností, především na vytváření „zelených“ pracovních míst, na využívání čistých technologií a na energetickou účinnost. Barroso řekl, že důležitou roli při boji s krizí budou ve městech a regionech hrát evropské strukturální fondy, ale je proto nutné, aby se zrychlilo a zjednošilo čerpání z nich.
Kromě ochrany existujících pracovních míst a vytváření nových je třeba podle předsedy komise také pomáhat lidem, kteří už o zaměstnání přišli. Barroso v této souvislosti ocenil, že české předsednictví EU připravuje na květen summit o nezaměstnanosti, kterého by se měli účastnit i zástupci odborů a zaměstnavatelů.
Předseda komise rovněž zdůraznil, že krizi se podaří rychleji vyřešit, pokud budou jednotlivé evropské státy a regiony spolupracovat. Princip „každý sám za sebe“ je podle něj nepřijatelný, žádný stát se nemůže bránit krizi na úkor ostatních.
Barroso uznal, že je třeba užívat státní pomoc tam, kde je to nezbytné. Výjimečná opatření přijatá ve výjimečné situaci ale podle něj nesmí zpochybnit společnou budoucnost celé unie.
Solidaritu mezi jednotlivými státy a regiony v době krize zdůraznil ve svém projevu i předseda Výboru regionů Luc Van den Brande. Podle něj jsou regiony a města klíčové pro řešení současné situace a musejí být zahrnuty do unijního plánu na obnovu hospodářství, pokud má tento plán uspět. Van den Brande proto doufám, že právě květnový summit EU o zaměstnanosti navrhne způsoby, jak zahrnout regionální samosprávy do řešení problému.
Zdroj: Finanční noviny