Americký dluh ztratil poslední rating AAA

štítek Investování čtení na 2 minuty | přečteno 989×

foto: Canva, ilustrační fotografie

V pátek večer připravila ratingová agentura Moody’s nepříjemné překvapení. Jako poslední ze tří velkých ratingových agentur snížila hodnocení amerického dluhu z AAA na AA1. Vzhledem k tomu, že dvě další agentury už dříve snížily známku amerického dluhu, nešlo o zcela neočekávanou zprávu. Tento krok pouze potvrdil, že Spojené státy čelí vážným problémům se svým dluhem.

Dlouhodobé problémy USA

Hlavními důvody pro snížení ratingu byly obavy z rostoucího státního deficitu a udržitelnosti dluhu. Tyto dva faktory úzce souvisí. Deficit amerického státního rozpočtu přesáhl 6 % HDP již druhý rok po sobě. V roce 2024 dosáhl podle údajů amerického ministerstva financí 6,1 %, a letos se situace může ještě zhoršit. Republikáni v Kongresu prosazují prodloužení nízkých daní, a Trumpova administrativa se staví proti jejich zvyšování. Dokonce i v době rozpočtové krize navrhuje další snižování daní.

Snížení ratingu je rovněž nepříjemnou zprávou pro Elona Muska, který měl za úkol omezit výdaje státního rozpočtu. Ačkoli Musk ušetřil několik miliard dolarů, jde o zanedbatelnou částku vzhledem k celkovému objemu dluhu. Většinu úspor tvoří jednorázové škrty nebo příjmy, například z prodeje nevyužívaných vládních budov. Systematická redukce výdajů, která by zajistila trvale nižší náklady, zatím chybí.

Reakce prezidenta Trumpa

Reakce Donalda Trumpa byla předvídatelná. Obvinil ratingovou agenturu z politicky motivovaného útoku a prohlásil, že mu „hází klacky pod nohy“. V jistém smyslu má pravdu – současnou situaci nezavinil sám. Amerika žila dlouhodobě nad své poměry, a návrat k udržitelnému stavu bude obtížný. Trumpovi lze přičíst k dobru, že se problém snaží řešit, i když zůstává otázkou, zda jsou jeho řešení nejvhodnější.

Problém snížení ratingu spočívá v jeho dlouhodobé povaze. Situaci nelze napravit rychle, což je v rozporu s očekáváními investorů, kteří jsou zvyklí na krátkodobé výsledky. Výhled tak nevypadá příliš optimisticky.

Negativní sentiment na trzích

Americké trhy na zprávu reagovaly poklesem. Propady nebyly dramatické, ale zpráva od Moody’s ukončila vlnu euforie, která na trzích panovala po oznámení devadesátidenního příměří v celní válce mezi USA a Čínou. Zpráva agentury tak připomněla tvrdou realitu. Výnosy amerických dluhopisů vzrostly na 4,56 %, a existuje riziko, že ani případné snížení úrokových sazeb tyto výnosy neovlivní směrem dolů.

Matěj Široký

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí