Poradna: Jak se mi počítají brigády na dohodu pro důchod?

štítek Penze čtení na 3 minuty | přečteno 3337×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Eva: Ke svému normálnímu zaměstnání jsem si během let často přivydělávala na dohodu o provedení práce. Za necelé čtyři roky půjdu do důchodu. Zajímalo by mě, jak mi brigády zvýší důchod.

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění a výši průměrné mzdy za odpracované roky. Při stanovení doby pojištění platí, že žádné období se nemůže započítat dvakrát. To znamená, že odpracovaný rok na hlavní pracovní poměr a současná brigáda na dohodu o provedení práce Vám dobu pojištění nezvýší a započítá se Vám klasicky jeden rok, stejně jako zaměstnanci pracujícího pouze pro jednoho zaměstnavatele na obvyklou pracovní smlouvu.

Praktický příklad

Paní YX bude po celý rok 2025 pracovat současně na plný úvazek a k tomu si přivydělávat na dohodu o provedení práce. Bez ohledu na výši hrubé odměny z brigády na dohodu se bude paní YX počítat do doby pojištění pro důchodové účely jeden rok, tedy ve stejném rozsahu jako by pracovala pouze na pracovní smlouvu. Do doby pojištění se žádný rok nemůže počítat jako dva roky.

Průměrná důchodová mzda

Osobní vyměřovací základ (průměrná důchodová mzda) se při výpočtu starobního důchodu v roce 2025 vypočítává z příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění, v letech 1986 až 2024. Ze všech rozhodných příjmů se následně vypočítá průměrná hrubá měsíční mzda v současné hodnotě (dřívější příjmy se přepočítávají koeficienty), tzv. osobní vyměřovací základ, což je základní příjmový údaj pro výpočet starobního důchodu. Pro výpočet důchodu bude tedy rozhodující, zdali bylo z dohody o provedení práce zaplaceno sociální pojištění či nikoliv.

Dohoda o provedení práce do konce roku 2011

Do konce roku 2011 se z dohody o provedení práce neplatilo nikdy sociální pojištění, bez ohledu na výši hrubé měsíční odměny. Žádná brigáda na dohodu o provedení práce do konce roku 2011 tedy nemá žádný vliv na výpočet starobního důchodu. Platí jednoduché pravidlo, když není z příjmu placeno sociální pojištění, tak tento příjem nezvyšuje měsíční částku starobního důchodu.

Dohody o provedení práce v letech 2012 až 2024

Od roku 2012 se z dohody o provedení práce platilo sociální pojištění, když byla hrubá měsíční odměna 10001 Kč a více. Všechny dohody o provedení práce s hrubou měsíční odměnou nad limit se Vám tedy budou hodnotit a budou Vám zvyšovat osobní vyměřovací základ. Dlouhodobé brigády na dohodu o provedení práce, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění, tedy mají pozitivní vliv na měsíční částku starobního důchodu.

Dohoda o provedení práce od roku 2025

V roce 2025 se z dohody o provedení práce odvádí sociální pojištění, když je hrubá měsíční odměna 11500 Kč a více. Jestliže je hrubá měsíční odměna do limitu, tak se z ní sociální pojištění neplatí a nezvyšuje tedy osobní vyměřovací základ.

Praktický příklad

Paní XY si od roku 2013 dlouhodobě přivydělávala v různých obdobích pro různé zaměstnavatele na dohody o provedení práce, přičemž hrubou měsíční odměnu měla vždy 10000 Kč. Hrubá odměna byla vždy právě ve výši 10000 Kč, aby z odměny neplatil sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel ani zaměstnanec. Zdanění bylo tedy z dohody o provedení práce nízké, což bylo pozitivní. Vzhledem k tomu, že se však z žádné dohody během let neplatilo sociální pojištění, tak paní XY žádná brigáda měsíční částku starobního důchodu nezvýší. Měsíční částka důchodu bude záviset výhradně na výši hrubé mzdy z hlavního zaměstnání na standardní pracovní smlouvu.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí